10 najlepszych sposobów na oszczędzanie ogrzewania zimą

Zima to okres, w którym wielu z nas zastanawia się nad oszczędnościami w ogrzewaniu. Nie jest to łatwe, ale stosując kilka trików można zmniejszyć opłaty o 30-40% co przełoży się w dużym stopniu na nasze portfele. W poście zawarto 10 najlepszych sposobów na oszczędzanie ogrzewania.

10 najlepszych sposobów na oszczędzanie ogrzewania zimą

Sprawdzenie okien

Przegląd naszego domu należy rozpocząć od sprawdzenia szczelności ram okiennych. Najwięcej ciepła z naszego domu ucieka właśnie przez okna. Wiadomo, że w starszych domach jedyną możliwością jest wymiana okien na nowe. W przypadkach gdy mieszkamy w nowym budownictwie albo okna wymienialiśmy kilka lat temu można zamontować uszczelkę  na taśmie samoprzylepnej. Uszczelki można kupić w każdym sklepie budowlanym. Przyklejone uszczelki należy wymieniać co 2-3 lata gdyż  czasem tracą swoje parametry.

Folia paroizolacyjna za grzejnikiem

Duża część energii z naszych grzejników nagrzewa ścianę znajdującą się za grzejnikiem. Z pomocą idzie nam folia paroizolacyjna. Przyklejamy go za grzejnikiem a energia z grzejnika będzie odbijała się od aluminium i będzie lepiej ogrzewać nasze pomieszczenia.

Przegląd pieca

 Przed sezonem grzewczym a najlepiej kilka razy do roku należy przeczyścić cały piec z sadzy która się w nim osadza. Zabezpieczy to nas przed nagłą awarią pieca, ale też z powoduje, że będzie lepiej ogrzewał nasze domy. Uwaga! jest to bardzo ważna czynność. Powinna być wykonywana jak najczęściej, ponieważ długo nie czyszczony piec jest zagrożeniem dla domowników.

Odsłonięcie grzejników

Zasłanianie grzejnika długimi firanami, meblami albo suszonym na grzejniku praniem nie jest dobrym pomysłem. Zasłanianie grzejnika uniemożliwia swobodny przepływ powietrza, a co za tym idzie nasz grzejnik staje się jedynie bezużytecznym przedmiotem przykręconym do ściany.

Nie grzej na zapas

Najlepiej jeżeli ogrzewamy swoje  domy przez 24 godziny. W tej sytuacji będziemy mogli nasze piece ustawić na niższą temperaturę niż w przypadku grzania przez kilka godzin dziennie. Dla naszego budżetu domowego lepszym rozwiązaniem jest utrzymanie w domu stałej temperatury w okolicach 20-22 stopni niż ogrzewanie domu przez 5 godzin pełna mocą pieca. Zasada jest jedna ponowne ogrzanie naszego domu do optymalnej temperatury kosztuje nas więcej energii  cieplnej, niż utrzymanie tej temperatury przez cały dzień.

Wymiana pieca na bardziej ekologiczny

Ekologia nie jest jedynym aspektem jaki przemawia za wymianą pieca na piec lepszej klasy. Nowoczesne piece nie tylko emitują miej dwutlenku węgla ale też spalają miej węgla albo gazu.

Wietrzenie mieszkania

Zimą mieszkania należy wietrzyć szybko i intensywnie.

Rolety zewnętrzne

Jeżeli posiadasz rolety zewnętrzne zamykaj je na noc.Jest to duża oszczędność, zaciągnięte rolety uszczelniają nam okno.

Wpuszczaj do pomieszczeń dzienne światło

Dzienne światło to darmowa energia. Zimą staraj się wpuszczać jak najwięcej światła. Staraj się w pokoju dziennym odsłonić rolety i firanki. W ten sposób w słoneczne dni jesteś w stanie podnieść temperaturę o około 2-3 stopni Celsjusza.

Tryb zimowy okien

Nowoczesne okna posiadają tryb zimowy. Polega to odpowiedniej regulacji docisku skrzydła do ramy okiennej . Przez przestawienie naszych okien jeszcze mniej zimnego powietrza przedostanie się do wewnątrz domu.

Jeśli zastosujesz choć kilka z 10 najlepszych sposobów na oszczędzanie ogrzewania, to już po miesiącu zauważysz znaczącą różnicę finansową jak i w domu będzie znacząco cieplej i przyjemniej.