Domowe sposoby na osad z kamienia w łazience

W walce z kamieniem w łazience na pewno pomogą nam silne chemiczne środki, które możemy kupić w każdej drogerii, Jednak nie wszyscy wiedzą, ze są one bardzo szkodliwe dla naszych organizmów, szczególnie dla kobiet w ciąży, osób starszych i dzieci. Jeśli dbasz o zdrowie swoje i swoich najbliższych koniecznie wypróbuj naturalne detergenty, które błyskawicznie a przede wszystkim skutecznie usuną osad oraz kamień z wanny, prysznica, kranów czy umywalek. Poznaj najlepsze domowe sposoby na osad z kamienia w łazience.

osad z kamienia

Czym jest osad z kamienia?

Osad z kamienia to osadzający się wapń, który zbiera się na elementach łazienki czy kuchni i przyjmuje żółtą barwę. Intensywność kamienia zależy od codziennej pielęgnacji łazienki oraz od ilości wapnia w wodzie, im jest go więcej tym osad zbiera się łatwiej i jest intensywniejszy.

W sklepach z chemią można kupić bardzo dużo skutecznych produktów, które bardzo szybko usuwają kamień i osad. Są one jednak bardzo mocno naszpikowane szkodliwą dla zdrowia chemią. Jeśli nie chcesz faszerować się niepotrzebnie chemią koniecznie wypróbuj naturalne dla zdrowia i środowiska domowe środki czyszczące. Ich cena jest niższa, większość produktów potrzebnych do ich przygotowania masz w domu bądź kupisz w każdym lokalnym sklepie.

Niestety w łazienkach wilgoć gromadzi się szybciej a woda nie wysycha tak szybko. Przez wszystkie przedmioty w łazienkach są dużo bardziej narażone na powstawanie kamienia. Większość z nas wie, że jeśli kamień raz się pojawi, to bardzo ciężko jest się go na stałe pozbyć. Często wgryza się w krany czy umywalki tak mocno, że trudno się go na stałe pozbyć.

Naturalne detergenty na osad z kamienia

Domowe detergenty na osad z kamienia są zdrowsze niż gotowe sklepowe detergenty. Dodatkowo są tanie i bardzo proste w użyciu. Składają się tylko z naturalnych składników, które posiadasz w swoim domu, bądź łatwo kupisz w każdym sklepie.

Soda oczyszczona i ocet bądź sok z cytryny

Na lekko mokrą gąbkę wsyp niewielką ilość sody oczyszczonej. Wcieraj w zakamieniony obszar do momentu, aż zniknie cały osad. Następnie przepłucz gąbkę i czystą gąbką usuń pozostałość sody.

W celu usunięcia zabrudzeń z krawędzi kranu na papierowy ręcznik wlej łyżkę soku z cytryny i owiń nim kran. Rano usuń zabrudzenia za pomocą miękkiej gąbeczki.

Aby umyć powierzchnie aluminiowe zastosuj tylko sodę oczyszczoną, ponieważ cytryna i ocet mogą powodować przyśpieszenie korozji.

Ocet do czyszczenia toalet

W toalecie gromadzi się najwięcej bakterii, dodatkowo z uwagi na wodę, która w toalecie znajduje się na stałe jest bardzo podatna na powstawanie kamienia i osadów. Zwilż wnętrze muszli octem bądź sokiem z cytryny i pozostaw na kilka godzin (postaraj się nie spłukiwać wody). Wyjątkowo uporczywy osad usuniesz szorując gąbką nasączoną octem, aż całkowicie zniknie.

Ocet z wodą na osad na lustrach

Lustra są bardzo podatne na powstawanie osadów z kamienia. Najlepszym środkiem na osad na lustrze jest mieszanka wody z octem. Zmieszaj wodę z octem w proporcji 4:1, przelej do butelki z atomizerem i spryskaj całe lustro. Po kilku minutach wypoleruj dokładnie ręcznikiem papierowym.

Co zrobić, by kamień ponownie się nie osadzał?

Aby zapobiec osadzaniu się kamienia w łazience należy regularnie czyścić łazienkę. Codziennie przetrzyj szmatką z octem krany, zlewy, toaletę. Nie zostawiaj brudu na wiele dni, bo potem jeśli osiądzie na długo trudniej będzie się go pozbyć. Najważniejsza jest systematyczność.