Skraplanie wody na oknach – 5 najlepszych sposobów na zmniejszenie problemu

Woda na oknach, to jesienią i zimą bardzo częsty problem. Pojawia się głównie wtedy, gdy na zewnątrz jest niska temperatura a w domu dzięki ogrzewaniu znacząco wyższa. Jeśli skraplanie wody na oknach pojawia się codziennie niestety nie jest to sytuacja normalna, ponieważ oznacza ona problemy z izolacją termiczną w domu czy mieszkaniu.

Dlaczego na oknach skrapla się woda?

Jeśli woda pojawia się w łazience bądź w kuchni oznacza to, że w domu jest źle działająca wentylacja. Taka wentylacja nie odprowadza skutecznie pary podczas kąpieli czy gotowania. Jednak, gdy problem pojawia się w pokojach oznacza to, że problemem są wady okien bądź wady w izolacji budynku.

skraplanie wody na oknach

Skraplanie wody na oknach – przyczyny

Skraplanie wody oznacza, że w mieszkaniu jest za duża wilgotność powietrza. Może wynika to z niedogrzewania pomieszczeń bądź ze złej wentylacji pomieszczeń. Wentylacja może być źle zamontowana, w starych budynkach może wcale jej nie być. Również może być to spowodowane niedrożnymi kanałami wentylacyjnymi. Zimne i wilgotne pomieszczenia mają zaparowane okna oraz co gorsze szybciej rozwija się grzyb i pleśń.

Kolejnym powodem skraplania się wody są nieprawidłowo zamontowane okna, bądź okna kiepskiej jakości, które powodują tzw. mostki termiczne.

Skraplanie się wody na oknach jeśli pojawia się sporadycznie oraz szybko znika nie jest bardzo groźne dla zdrowia i dla budynku. Niestety jeśli woda utrzymuje się długo to powoduje to zawilgocenie ram okiennych i rozwój pleśni, która jest szkodliwa dla ludzi.

10 sposobów na zapobieganie skraplania się wody na oknach

Sprawdź działanie wentylacji – sprawdź czy w pomieszczeniu wentylacja działa sprawnie. Jeśli w kuchni bądź łazience wentylacja nie działa tak jak powinna zamontuj wentylator mechaniczny.

Zadbaj o wilgotność pomieszczenia – w niedogrzanych pomieszczeniach wzrasta wilgotność, zadbaj aby w pomieszczeniu była stała temperatura ok. 21 st. C.

Korzystaj z mikrowentylacji w oknach -powoduje stały dostęp powietrza i usuwa nadmiar wilgoci,

Systematycznie wietrz mieszkanie – w czasie wietrzenia zakręć grzejniki, otwórz szeroko okno, by powietrze z zewnątrz i wewnątrz szybko i sprawnie się wymieszało.

Zakup osuszacz powietrza – sprawdza się w mieszkaniach ze sporą wilgotnością, oraz są wybawieniem dla osób mających problem z układem oddechowym.