Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

Parujące szyby są zmorą kierowców o każdej porze roku. Mogą powodować zagrożenia na drodze. Zmniejszona widoczność może spowodować, że nie zauważymy w porę przeszkody na drodze i spowodujemy wypadek. Czy wiesz, że można skutecznie walczyć z ciągle zaparowanymi szybami za pomocą pianki do golenia ale również ziemniaka czy cebuli? Poznaj najlepsze domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie.

zaparowane szyby w aucie

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

W okresie jesienno – zimowym wilgotność powietrza jest dużo wyższa niż w innych porach roku. Dodatkowo często występują znaczne różnice temperatur oraz częste opady deszczu bądź śniegu. Co powoduje, że wewnątrz samochodu gromadzi się bardzo duża ilość wilgoci. W temperaturach powyżej 0 stopni w postaci mokrych i zaparowanych szyb a w temperaturach poniżej 0 stopni zamarzniętych i oszronionych. Jak sobie szybko poradzić z tym problemem?

Zaparowane szyby w aucie – przyczyny

Niesprawny układ klimatyzacji – jeśli nie masz w samochodzie klimatyzacji, bądź jest ona niesprawna aby ruszyć w trasę musisz odczekać kilka bądź kilkanaście minut, by para wodna bądź szron / lód zniknęły z szyb. Jazda z zamarzniętymi szybami może grozić wysokim mandatem.

Wilgoć w samochodzie – zdarza się, że w samochodzie nagle zaparują się szyby, bo wchodzimy do niego w wilgotnych bądź ośnieżonych ubraniach. Wodę gromadzi również tapicerka, dywaniki.

Nieprawidłowe korzystanie z nawiewów – część kierowców nie potrafi korzystać z nawiewów, bądź przypadkowo zamiast włączyć nawiew powietrza z zewnątrz uruchamia opcję krążenia powietrza we wnętrzu samochodu co powoduje błyskawiczne zaparowanie samochodu.

Jak zapobiegać zaparowywaniu szyb w aucie?

  • Zawsze w aucie włączaj obieg powietrza zewnętrzny, by wilgotne powietrze nie pozostawało wewnątrz auta
  • Zimą wymień dywaniki welurowe na gumowe, będą mniej trzymały wilgoć wewnątrz siebie.
  • Jeśli nie zostawiasz samochodu poza własną posesją warto pozostawić w aucie lekko uchylone szyby.
  • W sklepach motoryzacyjnych dostępne są specjalistyczne preparaty, które zapobiegają powstawaniu wilgoci.

Domowe sposoby a zaparowane szyby w aucie

  • Do cienkiego bawełnianego woreczka wsyp sól kuchenną. Przecieraj szyby samochodu tak przygotowanym woreczkiem raz w miesiącu.
  • Szybę spryskaj dowolną pianką do golenia. Dokładnie wytrzyj szybę bawełnianą ściereczką. W sezonie jesienno – zimowym powtarzaj raz w tygodniu.
  • W pojemniku ze spryskiwaczem zmieszaj 1/2 szklanki gliceryny oraz 1/2 szklanki alkoholu metylowego. Lekko opryskaj szyby oraz wytrzyj dokładnie ręcznikiem papierowym.
  • Popularnym domowy sposobem na zaparowane szyby w aucie jest potarcie szyb połówką ziemniaka bądź cebuli, wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem.