Naturalny oprysk z drożdży na pomidory i ogórki- Jak przygotować i stosować

Ogórki i pomidory to jednej z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Niestety ich uprawa nie należy do najłatwiejszych i może przysporzyć nie lada problem domowym ogrodnikom. Zarówno pomidory jak i również ogórki bardzo często padają ofiarą chorób grzybowych. W przypadku ogórków prawdziwą zmorą jest mączniak rzekomy dyniowatych, zaś uprawy pomidorów dziesiątkuje zaraza ziemniaka. Bez oprysków przeciwko tym grzybom nie możemy mówić o powodzeniu uprawy. Aby ograniczyć użycie szkodliwych dla zdrowia pestycydów warto sięgnąć po naturalne rozwiązania. Jednym z tych rozwiązań jest zastosowanie oprysku z drożdży. Dowiedź się jak przygotować naturalny środek grzybobójczy do pomidorów i ogórków. Naturalny oprysk z drożdży na pomidory i ogórki- Jak przygotować i stosować.

Naturalny oprysk z drożdży- jak przygotować?

Jak przygotować ekologiczny oprysk do pomidorów i ogórków? Przepis jest banalny i z całą pewnością każdy jest w stanie go przygotować. Wystarczy jedną 100g kostkę drożdży piekarskich rozpuścić w 10 litrach wody. Po dokładnym rozpuszczeniu drożdży mikstura jest gotowa aby wlać ją do opryskiwacza. Ważne jest aby do przygotowania oprysku użyć drożdży świeżych, sprzedawanych w kostkach. Dla najlepszej skuteczności oprysk pomidorów i ogórków drożdżami warto powtarzać co tydzień. Najlepiej stosować regularnie zapobiegawczo aby uniknąć pojawienia się chorób na pomidorach i ogórkach. Jeśli jednak tego nie robiliśmy, oprysk z drożdży można też zastosować po zauważeniu choroby, co powinno zahamować jej dalszy rozwój. Oprysk z drożdży jest całkowicie bezpieczny zarówno dla waszego zdrowia jak również dla samej rośliny.

Jaki wpływ mają drożdże na rośliny? 

Drożdże zawierają szeroką gamę dobroczynnych właściwości i są w pełni bezpieczne dla roślin. Żywią się cukrami prostymi, dlatego też po zastosowaniu oprysku na roślinę zaczynają konkurować z obecnymi na niej chorobotwórczymi grzybami o przestrzeń do rozwoju i substancje odżywcze.  

W ten prosty i tani sposób pozbędziesz się ze swojego ogrodu chorób grzybowych roślin, jednocześnie podnosząc odporność sadzonek i zapewniając im naturalną ochronę. 

Te użyteczne właściwości drożdży zostały potwierdzone badaniami naukowymi. Okazało się, że ich zastosowanie pozwala na zwalczenie grzyba zwanego potocznie szarą pleśnią, który bardzo często atakuje uprawiane w ogrodzie rośliny. Likwiduje również grzyby powodujące alternariozę czy moniliozę. 

Oprócz tego, drożdże można śmiało stosować jako ekologiczny nawóz dla roślin. Drożdże zawierają dużo różnych substancji biologicznie czynnych, które są wartościowe zarówno dla pomidorów czy ogórków, jak i dla innych roślin. Mowa tu głównie o witaminach i minerałach. Są to np.:  

  • żelazo,  
  • magnez,  
  • potas,  
  • cynk,  
  • wapń,  
  • selen,  
  • fosfor,  
  • chrom, witaminy z grupy B,  
  • aminokwasy i białka.  

Stosowanie drożdży w formie nawozu stwarza dobre warunki do wzrostu roślin i przyśpiesza rozwój ich systemu korzeniowego.