Jak zadbać o trawnik? Przepis na domowy nawóz do trawnika

Twój trawnik wygląda jak siedem nieszczęść mimo, że regularnie go kosisz i podlewasz? Niestety to za mało, twój trawnik potrzebuję porządnej dawki potrzebnych mu składników odżywczych. Trawnik podobnie jak inne ogrodowe rośliny potrzebują regularnego nawożenia inaczej nie będzie wstanie cieszyć cię swoim soczystym zielonym kolorem. Jeśli potrzebujesz lekarstwa dla swojego trawnika lub chcesz go po prostu zasilić minerałami, możesz samodzielnie zrobić niezwykle skuteczne lekarstwo. Przepis na nie znajdziesz poniżej. Jak zadbać o trawnik? Przepis na domowy nawóz do trawnika.

Jak prawidłowo nawozić, kosić i podlewać trawnik

Jeśli chcesz, żeby twój trawnik zachował ładny wygląd to przede wszystkim musisz go regularnie nawozić. Najlepiej wykonywać tę czynność 2-3 razy w roku. W ten sposób dostarczymy glebie potrzebną jej ilość składników odżywczych. Przede wszystkim zadbajmy o dobór właściwego preparatu. Nawóz stosowany wiosną powinien zawierać dużą ilość azotu, który pobudza trawnik do wzrostu. Jesienią używajmy nawozu bogatego w fosfor, aby wzmocnić trawę i pomóc jej w przetrwaniu zimy. Trawnik nawozimy w pochmurny dzień, po wcześniejszym skoszeniu i wygrabieniu trawy. Dzięki tak przeprowadzonemu zabiegowi preparat łatwiej przeniknie do układu korzeniowego. Dopilnujmy, żeby nawóz został rozprowadzony równomiernie, na całej powierzchni trawnika.

Następną niezwykle ważną czynnością jest regularne koszenie trawnika. Pozwala cieszyć się ładną, zadbaną murawą, a dodatkowo wzmacnia i pobudza trawę do gęstego wzrostu. Chociaż pewnie każdemu z was koszenie wydaje się, że jest czynnością banalnie prostą, to bardzo łatwo o popełnienie kilku błędów, które nie wpływają pozytywnie na wygląd trawnika. Trawę przede wszystkim należy kosić regularnie. Częstotliwość koszenia powinna być dostosowana do danego miesiąca i tempa, w jakim rośnie trawa. W okresie jej największego wzrostu koszenie powinno odbywać się przynajmniej 2 razy w tygodniu. Pierwsze koszenie przeprowadzamy w kwietniu, ostatnie wraz z nadejściem jesieni (w okolicach października). W okresach suchych, kiedy trawa nie rośnie tak szybko, staraj się kosić trawę jak najrzadziej.

Ostatnią czynnością pielęgnacyjną trawnika jest podlewanie. I tu również bardzo często dochodzi do błędów jakie bardzo negatywnie wpływają na wygląd trawnika. W okresie największych upałów trawnik podlewamy regularnie i obficie, najlepiej co 2-3 dni.  Nie róbmy tego częściej, bo możemy narazić trawę na gnicie i wypadanie. Szybkie i powierzchowne zwilżanie darni również mija się z celem. Woda nie będzie miała szans na przedostanie się do głębszych warstw gleby. Zamiast zasilić korzenie traw, pobudzi do wzrostu mech i drobne chwasty. Wyjątek stanowią świeżo założone trawniki, które należy zraszać przynajmniej raz dziennie. Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest poranek lub późny wieczór. Między 10-18, gdy słońce świeci najmocniej, woda zbyt szybko odparowuje z roślin. Na dodatek może doprowadzić do ich poparzenia.


Przepis na domowy nawóz do trawy

Do 40-80 litrowego zbiornika z wodą wlej puszkę mocnego piwa, butelkę wody wysokozmineralizowanej, pół szklanki amoniaku, pół szklanki płynu do mycia naczyń, pół szklanki płynu do płukania jamy ustnej. Co trzeci tydzień rozpylaj ten płyn na trawniku a następnie obficie podlej trawę. Zyska ona intensywny, zielony kolor.