Śmierdzące buty – niezawodne sposoby na usunięcie zapachu!

Nieprzyjemny zapach czyli potocznie mówiąc śmierdzące buty to niewątpliwie dość krępująca sytuacja dla ich posiadacza. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że brzydki zapach dochodzący z naszych butów jest oznaką braków w higienie, ale takie podejście jest wielkim błędem, ponieważ swąd obuwia jest najczęściej spowodowany z powodu złego zaprojektowania obuwia a dokładniej z braku odpowiedniej wentylacji. Niestety nasze buty są wykonywane ze sztucznych materiałów, które nie zapewniają odpowiedniej wentylacji stopy, a wiadomo gdzie jest gorąco i wilgotno tworzą się bakterie odpowiedzialne za cały brzydki zapach. Inną przyczyną jest nasz organizm, niektórzy ludzie mają wrodzoną tendencję do potliwości stóp.

Na szczęście jest masa domowych sposobów, którymi można z problemem walczyć oraz skutecznie się pozbyć śmierdzących butów.

Śmierdzące buty – domowe sposoby

Pranie butów

Niektóre obuwie można wyprać w pralce, jest to bardzo popularny sposób, tylko istnieje kilka uwag. Po pierwsze nie każde obuwie można wrzucić do pralki. Prać można przede wszystkim buty materiałowe takie jak sandały, adidasy baleriny, nigdy nie pierz butów skórzanych, w pralce najprawdopodobniej je uszkodzisz. Dochodzi do tego jeszcze program prania. Butów na pewno nie możesz prać w wysokiej temperaturze, wybierz program z temperaturą 40 stopni Celsjusza z wirowaniem maksymalnie 800 obrotów na minutę. Do tego jeszcze dochodzi suszenie obuwia, wiadomo w okresie letnim kiedy na dworze temperatura wynosi powyżej 20 stopni Celsjusza buty wysuszą na się w jeden dzień, natomiast zimą musielibyśmy czekać już kilka dni nie każdy może sobie na to pozwolić .

Mrożenie butów

Buty można zamrozić, pozwoli to na zabicie bakterii, które powstają w noszonym obuwiu.

Procedura jest bardzo prosta. Wkładasz buty do woreczka strunowego , zamykasz szczelnie i wkładasz na 1-2 godziny do zamrażalki. Po tym okresie wyciągasz buty i od razu możesz się cieszyć obuwiem, które nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Pamiętaj, żeby do zamrażalki nie wkładać mokrych butów, ponieważ mogą się one uszkodzić!

Spraye odświeżające do obuwia

W każdym sklepie obuwniczym dostaniemy specjalistyczne środki w sprayu do odświeżenia naszego obuwia. To nie drogi sposób buteleczka sprayu kosztuje zwykle do 20 zł, a wystarczy nam na kilkanaście użyć. Nie dość, że zapewnią naszym butom ładny zapach to jeszcze zabiją bakterie, które powstały podczas użytkowania.

Torebki herbaty – sposób na śmierdzące buty

Włóż kilka torebek herbaty do środka buta, wchłonie ona całą wilgoć. Wystarczy, że herbatę zostawisz w bucie na noc potem jak rano wstaniesz nie dość, że brzydki zapach zniknie to jeszcze buty będą pachnieć herbatą.

Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia

Jest to kolejne cudowne zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy, że wsypiesz do butów trochę sody albo proszku do pieczenia tak, żeby proszek pokrył całą wkładkę w obuwiu i pozostawiasz tak na noc, następnego dnia buty albo trzepiesz albo odkurzasz. Proszek wchłonie cała wilgoć i brzydki zapach.

Skórki co cytrusach

Aby poprawić zapachu Twojego obuwia możesz użyć skórek po pomarańczach, mandarynkach lub cytrynie. Włóż garść skórek do buta i pozostaw na noc. Rano jak wstaniesz Twoje buty nie będą już odstraszać zapachem.

Ryż z olejkami eterycznymi

Z nieprzyjemnym zapachem dochodzącym z obuwia poradzi sobie ryż, wsyp go do butów i polej olejkiem eterycznym o zapachu który lubisz oraz wszystko pozostaw na noc. Ryż wchłonie wilgoć, a olejki eteryczne sprawią, że Twoje buty będą ładnie pachnieć.

Żwirek dla kota

Żwirek dla kota również idealnie wchłania wilgoć, dobrym pomysłem jest używanie tylko produktów silikonowych jakie nie odbarwią twojego obuwia.