Domowe środki czystości. Sprawdź najskuteczniejsze!

Kto z nas nie lubi lśniącej umywalki, lustra w łazience bez smug czy czystej toalety bez bakterii. Rzadko kiedy decydujemy się na domowe środki czystości. Do uzyskania tych rezultatów większość z nas używa litrów bądź kilogramów rocznie środków chemicznych. W dobie XXI i ogólnego dbania o środowisko powinniśmy zastanowić się czy środki chemiczne używane przez nas do czyszczenia naszych mieszkań są zdrowe dla nas czy też dobre dla naszego środowiska. Otóż dla ludzi są bardzo szkodliwe, często zawierają substancje silnie rżące, które są szkodliwe naszej skóry czy też oczu, dla środowiska są jeszcze bardziej szkodliwe. Wszystko co wlewamy do kanalizacji niestety dalej trafia do przyrody, co za tym idzie zatruwa nasza glebę, rzeki, a w dalszej drodze zatruwa tez nas.

Domowe środki czystości

Na szczęście te złe środki możemy zastąpić całkowicie nieszkodliwymi, naturalnymi środkami, które każdy z nas posiada w swojej kuchni.

Mycie okien i luster

W dzisiejszych czasach, żeby dobrze umyć szklane powierzchnie nie potrzebujemy płynu do szyb.

Wystarczy sporządzić roztwór z letniej wody i amoniaku w proporcja 1:10.

Można też zainwestować w specjalne ściereczki do mycia luster i okien. Idealnie się sprawdzają, a szklane powierzchnie możesz umyć bez używania ani grama chemii, wystarczy sama letnie woda. Budowa materiału z których wykonane są ściereczki zapewnia wymycie luster bez żadnych smug.

Dobrze też sprawdzi się alkohol. Do litra ciepłej wody dolej szklankę wódki albo ½ szklanki spirytusu.

Drewniane powierzchnie i panele podłogowe

Do umycia podłóg w Twoim domu możesz użyć octu. Do 1 litra ciepłej wody dolewasz ¼ szklanki octu, żeby podłoga ładnie pachniała do sporządzonego roztworu dodaj trochę ziół albo olejków eterycznych. Sporządzony przez Ciebie płyn zapewni Ci podobne efekty do tych, które osiągałeś/łaś przy użyciu środków chemicznych dostępnych w sklepach.

Domowe środki czystości – zmywanie naczyń

Do umycia talerzy, garnków czy patelni możesz przyrządzić naturalny płyn z pół litra octu winnego, pół litra wody i kilkunastu kropel olejku zapachowego ( ilość adekwatna do zapachu jaki chcesz uzyskasz). Sporządzony płyn wlej do butelki, zakręć wstrząśnij kilka razy tak żeby wszystkie składniki dobrze się ze sobą wymieszały.

Do umycia przypalonych garnków lub patelni użyj sody oczyszczonej. Na przypalone miejsce wysyp troszeczkę sody, pozostaw kilka minut żeby soda zaczęła działać, następnie dolej trochę letniej wody i przypaloną powierzchnię umyj za pomocą gąbki kuchennej.

Do umycia osadu z herbaty albo kawy z pomocą przyjdzie Ci sól, wysyp trochę soli na gąbkę kuchenną, zalej letnią wodą. Sól na pewno poradzi sobie z osadem na kubku lub szklance.

Czyszczenie dywanu

Do wyczyszczenia dywanu będzie Ci potrzebna soda oczyszczona.

Dywan przed czyszczeniem porządnie odkurza najlepiej będzie jak jeszcze go wytrzepiesz. Następnie wysyp na dywan obficie sodę oczyszczoną. Po około 30 minutach rozetrzyj go suchą szmatką i zostaw najlepiej na całą noc. Rano odkurz dokładnie dywan, soda nie dość, że wywabi plamy, to jeszcze pochłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Brzydki zapach w lodówce

Żeby lodówka ładnie pachniała umyj ją płynem w postaci wody i kwasku cytrynowego, a żeby Twój płyn był bardziej skuteczni dodaj do niego łyżeczkę sody oczyszczonej.

Czyszczenie kabiny prysznicowej

Do wyczyszczenia kabiny prysznicowej będziesz potrzebować pól litra ciepłej wody, 1 saszetkę kwasku cytrynowego i 2 łyżeczki sody oczyszczonej wszystko ze sobą wymieszaj. Żeby jeszcze lepiej poradzić sobie z osadem z mydła bądź z płynu pod prysznic  użyj gąbki kuchennej, najlepiej jak kabinę prysznicową będziesz czyścic szorstką stroną gąbki.

Czyszczenie piekarnika

Każda gospodyni wie jak ciężko jest umyć piekarnik wydawałoby się, żeby go dobrze wyczyścić potrzebujesz dużo chemii bo jak inaczej pozbędziesz się całego tłuszczu który unosi się w Twoim piekarniku w czasie na przykład pieczenia mięsa na obiad. Koniecznie wypróbuj wpierw domowe środki czystości.

Z pomocą przyjdzie Ci soda oczyszczona, ocet i kwasek cytrynowy lub sok z cytryny.

Do miski w lej trochę ciepłej wody, dolej do tego z 1/5 szklanki octu, dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i trochę kwasku cytrynowego lub soku z cytryny.

Podaną mikstura umyj cały piekarnik i pozostaw nie spłukując na 1 godzinę tak, żeby ocet, soda oczyszczona i cytryna miały czas na rozpuszczenie całego osadu z twojego piekarnika. Po około godzinie umyj cały piekarnik jeszcze raz, ale tym razem samą ciepłą wodą . Do szyby od piekarnika możesz jeszcze użyć roztworu z wody i alkoholu, zapewni Ci to, że na szybie od piekarnika nie będzie smug.