Zaskakujące skutki uboczne popularnych leków!

Polacy są lekomanami. Spożywamy bardzo duże ilości leków i suplementów często nie myśląc o możliwych skutkach ubocznych. Stosowanie dużej ilości leków powodują, że prawdopodobieństwo pojawienia się skutków ubocznych zwiększa się. Często czytając ulotki skutki uboczne popularnych leków brzmią bardziej przerażająco niż sama choroba. W poście zawarto kilka tych, które są najbardziej zaskakujące.

Skutki uboczne popularnych leków

Owłosienie języka

Antybiotyki znajdujące się w grupie tetracyklin, które mają zastosowanie w leczeniu zakażeń układu moczowego, infekcjach skóry oraz zakażeń dróg oddechowych mogą powodować trwałe przebarwienia szkliwa zębowego. Ale bardziej dramatycznym objawem, który w części przypadków jest nieodwracalny jest włochaty i czarny język.

Bujniejsze owłosienie

Lekiem stosowanym w przeroście prostaty jest finasteryd. Jego działanie polega na zahamowaniu  5α-dihydrotestosteronu, który jest również odpowiedzialny za łysienie androgenne u mężczyzn. Dzięki finasterydowi wyleczymy problemy z prostatą a skutkiem ubocznym będzie piękna i bujna fryzura 😉

Mocz w kolorze zielononiebieskim

W lekach uspokajających i przeciwlękowych znajduje się substancja zwana amitryptyliną. Jeśli stosujemy ją długoterminowo to kolor moczu zmieni się na zielononiebieski. Niektóre antybiotyki (klindamycyna bądź erytromycyna) powodują, że mocz ma zabarwienie czerwone.

Strata węchu

Niektóre leki, które mają zastosowanie w leczeniu choroby Parkinsona, kardiologii, padaczce mogą jako skutek uboczny uszkadzać narządu w tym uszkadzać węch i uszkodzenie wzroku.

Zmiana sposobu widzenia

W niewydolności serca stosuje się digoksynę. Gdy przedawkujemy ten lek może spowodować, że wzrok będzie inaczej (intensywniej) odbierać kolor żółty. Natomiast specyfik o nazwie sildenafil, który ma zastosowanie w zaburzeniach erekcji, powoduje, że widzimy bardziej intensywnie kolor niebieski.

Nadwrażliwość na słońce

Skutki uboczne popularnych leków, które mają zastosowanie w stanach skurczowych układu pokarmowego to większa nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. W trakcie stosowania m. in. dziurawca nie należy wystawiać się na słońce oraz stosować wysokie filtry.

Przebarwienia

Tetracykliny, czyli antybiotyki stosowane w leczeniu trądziku i zmian skórnych powodują, intensywne przebarwienia zębów. W części przypadków zmiany te są nieodwracalne. Dodatkowo skutkiem ubocznym może być upośledzenie wzrostu kości oraz złamania kości.

Amnezja

Leki przeciwlękowe, uspakajające oraz nasenne zawierające benzodiazepiny w połączeniu z alkoholem mogą powodować nawet kilkunastogodzinne amnezje. Powodują również osłabienie mięśni i aktywności psychomotorycznej. Często jest składnikiem „pigułek gwałtu”, dlatego w Europie produkowana jest w postaci barwiącej i bardzo trudno rozpuszczalnej.