Palce pałeczkowate- ten objaw zwiastuje raka płuc, pojawia się u 30% chorych
Rak płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. W 2022 roku liczba nowych przypadków raka płuc wyniosła 14% wszystkich nowych przypadków raka u mężczyzn i 10% u kobiet. Niestety, śmiertelność z powodu raka płuc jest wysoka, z 32,8 zgonów na 100 000 osób w Polsce. Palce pałeczkowate- ten objaw zwiastuje raka płuc, pojawia się u 30% chorych
Rak płuc często nie wywołuje specyficznych objawów, a chorzy często zauważają wiele nietypowych objawów, które przeważnie lekceważą. Jeden z tych objawów pojawia się na dłoniach, jest to tzw. palcowanie pałeczkowate.
Rak płuc- jakie są przyczyny i objawy
Najczęstszymi przyczynami raka płuc są palenie tytoniu, narażenie na dym tytoniowy biernej, narażenie zawodowe (takie jak azbest, radon i pewne chemikalia), zanieczyszczenie powietrza, dziedziczne zespoły nowotworowe i wcześniejsze przewlekłe choroby płuc. Istnieją dwa główne typy raka płuc: niedrobnokomórkowy rak płuc (NSCLC) i drobnokomórkowy rak płuc (SCLC). Specyficzne objawy raka płuc mogą obejmować kaszel, który nie ustępuje, ból w klatce piersiowej, duszność, chrypkę, utratę masy ciała i inne.
Palce pałeczkowate objawem raka
Palce pałeczkowate charakteryzują się tym, że końcówki palców wydają się szersze, gąbczaste lub spuchnięte, jak odwrócona łyżka. Jest to często oznaka stanu zdrowia, który wymaga leczenia, takiego jak rak płuc. Palce pałeczkowate mogą wystąpić u około 35% osób z NSCLC i tylko u około 4% osób z SCLC.
Diagnozowanie palców pałeczkowatych zaczyna się od badania fizykalnego i zebrania historii medycznej pacjenta. Lekarz może zadać pytania dotyczące obecności lub braku objawów chorób związanych z palcami pałeczkowatymi.
Podczas badania fizykalnego, lekarz zwraca uwagę na następujące cechy palców pałeczkowatych:
- Paznokcie mogą wyglądać, jakby już nie były przytwierdzone.
- Kąt, w którym paznokieć spotyka się z skórą wokół paznokcia (skórką), staje się szerszy.
- Paznokieć może zacząć wyglądać jak wzgórze (najlepiej widać to z boku – w profilu).
- Końcówki stają się szerokie i okrągłe. Mogą również ciemnieć lub stawać się ciepłe w dotyku.
- Końcówki paznokci zaczynają się wyginać w dół.
Dodatkowo, mogą być przeprowadzone badania obrazowe, takie jak rentgen, tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI), aby szukać potencjalnych przyczyn palców pałeczkowatych. Testy krwi mogą również być wykonane, aby szukać podstawowych stanów medycznych, które mogą powodować palce pałeczkowate.
Rak płuc- diagnostyka i leczenie
Diagnoza raka płuc często zaczyna się od badania obrazowego, aby spojrzeć na płuca. Jeśli masz objawy, które Cię niepokoją, lekarz może zacząć od rentgena. Leczenie raka płuc zależy od typu raka płuc i stopnia jego zaawansowania. Osoby z NSCLC mogą być leczone chirurgicznie, chemioterapią, radioterapią, terapią ukierunkowaną lub kombinacją tych leczeń.
Rokowania dla raka płuc zależą od wielu czynników, w tym typu i stadium raka. Dla zlokalizowanego raka płuc 5-letnie przeżycie wynosi 59%, ale niestety tylko 17% raków płuc jest diagnozowanych w tym stadium. Dla raka płuc w stadium zaawansowanym 5-letnie przeżycie wynosi zaledwie 5,8%.
- Wiosenna sałatka z serem camembert i kurczakiem
- Palce pałeczkowate- ten objaw zwiastuje raka płuc, pojawia się u 30% chorych
- Nietypowe objawy alergii- Jeśli nie zauważysz, to lepiej ich nie lekceważ
- 6 Produktów wyniszczających jelita- Na pewno masz je w swoim domu
- 12 najbardziej toksycznych warzyw i owoców. Większość z nich masz w swojej spiżarce!