Domowe sposoby na opryszczkę – ulecz ją w 2 dni!

Na pewno nie raz zdarzyło ci się obudzić rano z nieestetycznymi i bolącymi pęcherzykami w okolicy ust. W poście zawarto domowe sposoby na opryszczkę. Dzięki nim uda ci się szybko złagodzić świąd, ból, pieczenie oraz znacząco przyśpieszą proces gojenia opryszczki.

Jak powstaje opryszczka wargowa?

Opryszczka wargowa zwana również inaczej „zimno” wywoływana jest przez wirus Herpes simplex typ 1 – HSX1, który atakuje szczególnie skórę oraz błony śluzowe w okolicy nosa oraz ust.

W pierwszej kolejności skóra jest napięta, swędząca oraz rozpoczyna delikatnie piec. Następnie w okolicach wargi bądź nosa zaczyna się zaczerwieniać oraz powstaje mała grudka a potem kolejne pęcherzyki, które są wypełnione płynem surowiczym. Po około 5-10 dniach zależnie od organizmu pęcherzyki zaczynają pękać oraz przez wirusy, które znajdują się w płynie surowiczym mogą się przenosić na inną część twarzy oraz inne osoby (np. podczas pocałunków). Po tym okresie zmiana zaczyna wysychać i goić się tworząc strupki. Jeśli zaczniemy je drapać wydłuża się czas leczenia. Jeśli jednak zostawimy je w spokoju zmiana zagoi się szybciej i nie pozostawi nieestetycznej blizny.

Jak zarazić się wirusem opryszczki?

Opryszczka jest bardzo zaraźliwa. Przenoszona jest drogą kropelkową. Czasami wystarczy pocałunek, napicie się napoju ze szklanki osoby, która ma opryszczkę, zjedzenie z tych samych naczyń, sztućców. Jeśli zarazimy się raz, wirus pozostaje już na zawsze w naszym organizmie, ponieważ zostajemy nosicielami wirusa.

Jak leczyć opryszczkę wargową?

Można zastosować jak najszybciej preparaty przeciwwirusowe. W aptece możemy znaleźć kremy, płyny do przemywania oraz sztyfty do smarowania. W sytuacji nawracających opryszczek oraz bolesnych i rozlewających się opryszczek można zastosować maści z antybiotykami.

Domowe sposoby na opryszczkę

Domowe sposoby na opryszczkę będą najskuteczniejsze w momencie, gdy zastosujemy je jak najszybciej, najlepiej już w momencie uczucia mrowienia przed pojawieniem się bolących pęcherzyków.

Melisa

Melisa ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wystarczy przyłożyć do zmiany okładu z melisy, bądź posmarować olejkiem melisowym. Można zastosować również przyłożenie wacika z naparem z miętym rumianku bądź szałwii.

Miód

Miód ma działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Posmaruj opryszczkę naturalnym miodem, co spowoduje ograniczenie stanu zapalnego.

Aloes

Utnij liść aloesu i przyłóż miąższ do pęcherzyków. Aloes znacząco przyśpieszy proces gojenia opryszczki.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek oprócz właściwości bakterio i wirusobójczych ma właściwości odkażające. Wymieszaj kilka kropli olejku z kremem i wmasuj w opryszczkę.

Czosnek i cebula

Przyłóż do opryszczki przekrojony ząbek czosnku bądź kawałek cebuli. Zdejmij okład po kilku minutach.

Kwas acetylosalicylowy

Przyłóż do chorego miejsca papkę zrobioną z tabletki kwasu acetylosalicylowego np. aspiryny bądź polopiryny.