Właściwości lecznicze czosnku – jest to naturalny antybiotyk!

Czosnek to roślina, która ma właściwości silnego antybiotyku! Dodatkowo zwalcza bakterie, zwalcza infekcje oraz obniża ciśnienie krwi. Mimo intensywnego zapachu sięgają po niego rzesze ludzi, ponieważ mają wiele niezwykłych właściwości. Sprawdź wszystkie właściwości lecznicze czosnku!

Czosnek zawiera całą listę zdrowotnych składników, które mają właściwości lecznicze. W ząbku czosnku można znaleźć flawonoidy, aminokwasy, saponiny, witaminy (A, B1, B2, PP, C), sole mineralne, mikroelementy (nikiel, chrom, kobalt). Specyficzny intensywny zapach czosnku powstaje dzięki zawartości allicyny. Najzdrowszy jest czosnek spożywany na surowo, bez obróbki cieplnej.

Jako alternatywę dla surowego czosnku są bezwonne preparaty takie jak czosnek liofilizowany oraz suplementy diety w których czosnek jest jednym z wiodących składników.

Właściwości lecznicze czosnku – zwalczanie infekcji

Z przeprowadzonych badań wynika, że czosnek ma właściwości zapobiegające infekcjom wirusowym oraz skutecznie te infekcje zwalcza. Dzieje się to dzięki związkom siarki i olejów eterycznych. W okresie zimowym ale również w trakcie infekcji warto spożywać ciepłe mleko z przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Wspomoże to odkrztuszanie, rozgrzeje, zwiększy potliwość i pozwoli na obniżenie gorączki oraz udrożnienie dróg oddechowych.

Ochrona przed udarami i zawałem

W czosnku znajdują się substancje, które mają właściwości przeciwzakrzepowe. Tak jak aspiryna powoduje zmniejszenie lepkości krwi, ale również rozkurcz naczyń krwionośnych co znacząco zapobiega zawałom serca oraz udarom mózgu. Regularne spożywanie niewielkich ilości czosnku powoduje, że ściany naczyń krwionośnych stają się bardziej elastyczne. Powoduje to, że przepływ krwi jest znacząco poprawiony.

Wspomaganie trawienia

Inne właściwości lecznicze czosnku to korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Substancje zawarte w czosnku przyśpieszają wydzielanie żółci, usprawnia działanie jelit oraz zapobiega powstawaniu wzdęć i zaparć. Czosnek jest doskonałym dodatkiem do tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Niszczenie pasożytów jelit

Czosnek ma właściwości bakteriobójcze. Dlatego jest on bardzo skuteczny w leczeniu pasożytów jelit takich jak owsiki, glizdy i tasiemce. Jeśli masz problemy z pasożytami przez kilka tygodni codziennie na czczo wypij nalewkę z czosnku, surowy czosnek bądź mleko z czosnkiem.

Właściwości lecznicze czosnku – obniżenie ciśnienia krwi

Czosnek hamuje enzym ACE, który odpowiada za regulację ciśnienia krwi. Badania wskazują, że spożywanie czosnku może obniżyć ciśnienie krwi nawet o 10%.

Zahamowanie rozwoju bakterii

Czosnek ma właściwości silnego antybiotyku. Czosnek hamuje rozwój gronkowca, paciorkowca. Te bakterie stają się oporne na działanie antybiotyków, dlatego czosnek działa lepiej niż typowe chemiczne antybiotyki a dodatkowo nie powoduje zniszczenia flory bakteryjnej.

Działanie odmładzające

Dzięki sporej ilości antyutleniaczy czosnek zwalcza wolne rodniki oraz hamuje powstawanie nowych dzięki czemu spowalnia starzenie się organizmu. Przekrój ząbek czosnku na pół, wyciśnij sok na wacik i przyłóż do zmian skórnych typu wypryski, zaczerwienienia – będą się znacząco szybciej goić.