Koktajl truskawkowy

Sezon na truskawki nie trwa zbyt długo, dlatego jak już pojawiają się pierwsze polskie a szczególnie te kaszubskie truskawki staram się je przemycić praktycznie w każdym posiłku. Jednym z moich ulubionych sposobów na serwowanie truskawek jest koktajl truskawkowy. Pijemy go jako dodatek do głównych posiłków, ale również jako osobny posiłek, deser na tarasie w słoneczny dzień 😉 Do tego typu koktajlu można dodać świeże bądź mrożone truskawki, więc możemy jego pić cały rok, jednak ja wolę wersje ze świeżych truskawek i z mrożonych praktycznie nie robię. Wiesz, że truskawki to naturalne afrodyzjaki? Sprawdź co jeszcze możesz zaoferować partnerowi na wieczór ;p

Porady jak zrobić koktajl truskawkowy

Tak na prawdę koktajl z truskawek składa się tylko z kilku składników, które możemy dodawać w dowolnych proporcjach. Jeśli chcemy, by koktajl był mocno truskawkowy dodajemy do niego więcej truskawek niż mleka, jeśli chcemy by był bardziej jak napój wystarczy dodać większą ilość mleka. Słodkość również dowolnie regulujemy zwiększając i zmniejszając ilość cukru. W przepisie są składniki na taki bazowy koktajl, jednak można zmieniać je dowolnie 😉

Mleko można również wymienić na maślankę, kefir, jogurt naturalny bądź dowolny wegański napój. Cukier możemy zastąpić miodem bądź cukrem trzcinowym. Ja czasem dodaje zamiast połowy cukru jednego bardzo dojrzałego banana.

koktajl truskawkowy

Koktajl truskawkowy – Składniki

  • 500 g truskawek (najlepiej mocno dojrzałych)
  • około 400 ml mleka bądź maślanki, kefiru, napoju sojowego itp.
  • 3 łyżki cukru można wymienić na 3 łyżki miodu

Koktajl z truskawek – Wykonanie

Truskawki umyj dokładnie, pozbaw szypułek. Pamiętaj, by najpierw myć, potem pozbawiać szypułek, bo w przeciwnym razie szybciej wciągną wodę i będą niesmaczne i miękkie.

Do wysokiego i wąskiego naczynia bądź do blendera kielichowego wrzuć całość truskawek oraz cukier i zmiksuj na jednolity mus. Następnie dodaj mleko. Jeśli koktajl jest zbyt gęsty dodaj więcej mleka jeśli wolisz, by był bardziej gęsty dodaj jeszcze garść truskawek.

Gotowy koktajl truskawkowy smakuje najlepiej zaraz po przygotowaniu. Udekorować go można listkami mięty i kawałkami truskawek.

Smacznego!