Klasyczna sałatka warzywna – kaszubska bulwówka

Sałatka warzywna, to danie z mojego dzieciństwa. Pamiętam ten smak gotowanych warzyw zamieszanych ze sporą ilością majonezu. Na wierzchu dodatkowo musiała być warstwa majonezu i ozdobny wzorek z gotowanej i pokrojonej w kostkę marchewki. Teraz, gdy jestem już dorosła i mam swoją rodzinę tak i tak przygotowuję sałatkę warzywną na praktycznie każdą imprezę i każde Święta. Sałatka warzywna inaczej zwana sałatką jarzynową jest obecna prawie w każdym polskim domu, niby przepis ten sam, składniki te same, ale często smakuje w każdym miejscu inaczej. Gospodynie dodają por, cebulę, jabłko, pietruszkę, więcej bądź mniej równych warzyw. Ja pokazuje klasyczną sałatkę jarzynową, którą robi się w moim domu od kilku pokoleń.

Sałatka warzywna jest dosyć pracochłonna. Praktycznie wszystkie warzywa należy ugotować dzień wcześniej i dobrze schłodzić. Warto warzywa ugotować na parze, gdyż gotowanie w wodzie pozbawia warzywa cennych składników mineralnych, witamin. Gotowanie w wodzie powoduje, że warzywa nie są już tak bardzo wartościowe. Sałatka warzywna ma sporą ilość składników. Jednak sałatka jarzynowa jest warta czasu poświęconego na jej wykonanie. Mieszkam na Kaszubach i u nas sałatka warzywna jest nazywana potocznie „bulwówka”. Nazwa pochodzi od bulew, czyli ziemniaków, które są jednym z podstawowych składników sałatki warzywnej.

Sałatka warzywna – Składniki

  • 6 średnich ziemniaków
  • 4 duże marchewki
  • 2 nieduże pietruszki
  • pół selera
  • 6 ogórków kiszonych
  • 5 jajek
  • 1 puszka groszku konserwowego
  • 3 czubate łyżki majonezu
  • 1 łyżka musztardy
  • sól
  • pieprz

Sałatka warzywna – Wykonanie

Sałatka jarzynowa składa się w większości z ugotowanych i miękkich składników, chrupkości dodaje jej dodatek ogórka kiszonego.

W pierwszej kolejności obierz marchew, pietruszkę i selera ze skórki. Zagotuj w jednym garnku badź na parze do miękkości. Warzywa muszą być miękkie, ale nie rozpadające się, gdyż będą nieestetycznie wyglądać w sałatce. Gotowane na niewielkim ogniu są gotowe po około 20 minutach, zależne jest to od wielkości warzyw. Zimne warzywa pokrój w niewielką kostkę, bądź użyj kratki do krojenia warzyw.

Ziemniaki ugotuj w mundurkach. Wybierz najmniejsze sztuki, dokładnie umyj i gotuj około 30 minut w całości. Miękkie ziemniaki wyciągnij z wody i pozostaw do ostygnięcia. Ziemniaki obierz ze skórki, pokrój w kostkę, bądź użyj kratki do krojenia warzyw.

Jajka ugotuj na twardo. Jajka należy gotować nie więcej niż 10 minut, gdyż po tym czasie zaczynają mieć nieestetyczną i niesmaczną zieloną otoczkę. Po wyjęciu z garnka należy szybko zalać zimną wodą, by spowolnić proces dalszego ścinania się jajek. Obierz jajka i pozostaw do ostygnięcia. Zimne jajka pokrój w niewielką kostkę, bądź użyj kratki do krojenia warzyw.

Ogórki kiszone pokrój w niewielką kostkę. Pozostaw w miseczce, by sok z ogórków opadł na dno miseczki.

Groszek konserwowy odcedź z zalewy.

Wszystkie zimne i pokrojone warzywa włóż do jednej sporej wielkości miski. Dodaj majonez, musztardę, sól i pieprz. Jeśli wolisz lżejszą wersje sałatki możesz zmieszać majonez pól na pół z jogurtem naturalnym, jednak ja wolę wersje klasyczną z sporą ilością majonezu. Całość dokładnie wymieszaj, jeśli jest czegoś zbyt mało spokojnie możesz dodać składniki już nawet do wymieszanej sałatki jarzynowej. Dla mojej rodziny sałatka jarzynowa musi być ostra i intensywna w smaku, więc dodaje sporo pieprzu i sporo musztardy, jeśli wolisz delikatniejsze smaki możesz dać mniej pieprzu bądź ominąć musztardę.

Smacznego!

Sałatka jarzynowa

Tradycyjna sałatka jarzynowa w latach 90 to był hit każdej imprezy, żadne urodziny, święta, Boże Narodzenie czy Wielkanoc nie mogły obejść się bez sałatki warzywnej. Mimo, że jest dosyć czasochłonna, bo warzywa należy ugotować, ostudzić a potem pokroić w kostkę, to jednak połączenie warzyw ze sporą ilością majonezu daje smak, który nie da się zyskać przy lekkich warzywnych sałatkach ze świeżych warzyw. Jeśli chcesz zrobić sałatkę warzywną fit część majonezu możesz zamienić na gęsty jogurt naturalny bądź wykorzystać majonez ze zmniejszoną ilością tłuszczu. Ten przepis nie zawiera cebuli, choć jest ona często wykorzystywana w sałatce, ja wolę dodawać por. Nie dodaje również jabłka, nie robiła tego moja babcia ani moja mama, więc ja też nie dodaję, Jeśli chcesz wypróbuj inne sałatki znajdujące się na mojej stronie, np sałatkę gyros, kolejny klasyczny hit imprez.