Jak używać pralkę? Sprawdź jak przedłużyć jej żywotność o kilka lat!

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez takiego urządzenia jak pralka. Nie należy ona do najtańszych urządzeń, więc każdy z nas chce żeby służyła jak najdłużej . Jak używać pralkę, by służyła o kilka lat dłużej?

Niestety niewielu z nas dba o to urządzenie. Myślimy, że wystarczy wlać płyn do prania i płukania, włączyć cykl, ustawić temperaturę i na tym koniec. Czy zastanawialiście się nad tym jak powinna przebiegać konserwacja tego urządzenia. Wykonując tych kilka czynności możecie wydłużyć pracę naszej pralki o kilka lat .

Jak używać pralkę?

Załadunek

Wkładając do nasze pralki za dużą ilość ubrań po pierwsze nie dopieramy dobrze naszych ubrań, po drugie przeciążamy bęben pralki co może doprowadzić do uszkodzenia uchwytów na które podtrzymują bęben. Staraj się maksymalnie załadować pralkę do 3/4.

Ustawienie pralki

Każda pralka może wpaść w wibrację. Może być to spowodowane przeładowaniem bębna pralki lub złym wypoziomowaniem pralki na nóżkach. Zaleca się więc ustawienie pralki możliwie jak najdalej od wanny czy umywalki, żeby w przypadku wibracji nie uszkodziła się obudowa pralki.

Za duża ilość detergentów i zbyt wysoka temperatura wody

Powszechnym błędem jaki popełniamy jest wlewanie, wsypywanie za dużej ilości płynu do prania lub proszku. Mogą one źle się rozpuścić w czasie prania i zalegać na uszczelkach pralki. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozchodzenia się brzydkiego zapachu z naszej pralki.

Nie zaleca się ustawiania pralek na temperaturę 80-90 stopni Celsiusza. Zbyt wysoko temperatura może doprowadzić do uszkodzeń uszczelek w bębnie. Jeżeli musisz coś wyprać w tak wysokiej temperaturze to staraj się robić to jak najrzadziej.

Wrzucanie do pralki ubrań z niesprawdzonymi kieszeniami

Przed włożeniem ubrań do pralki zaleca się ich sprawdzenie pod względem zawartości kieszeni, zapięć suwaków itp. W przypadku wypadnięcia wypadnięcia drobnych z naszych kieszeni może dojść do zapchania rur odprowadzających brudną wodę z pralki.

Natomiast w przypadku nie zapiętego suwaka od np bluzy czy kurki może dojść do uszkodzenia pralki w wypadku obijających się metalowych elementów o bęben.

Jak używać pralkę? Wirowanie

Specjaliści nie zalecają ustawiania wirowania na 1000 obrotów, ponieważ może dojść do uszkodzenia się amortyzatorów i łożysk pralki co może skutkować koniecznością zakupu nowej.

W przypadku uszkodzenia tych dwóch elementów bardzo często naprawa nawet nie jest możliwa, najczęściej są one nie wymienne.

Zaleca się ustawienie maksymalnie 800 obrotów.

Wymiana bądź czyszczenie filtra

Powinniśmy to robić jak najczęściej w filtrze osadzają się brudy. W przypadku nie czyszczenia filtra może dojść do poważnej awarii pralki.

Czyszczenie pralki

O tym zapominamy najczęściej. Pralka powinna być często czyszczona. Brud osiada się na uszczelkach i w sypie na proszek płyn do prania lub płukania. Istnieją specjalne środki do czyszczenia pralki. Wystarczy włożyć jedno opakowanie do środka bębna i włączyć długi cykl z temperaturą 60 stopni Celcjusza.

Wyczyścić pralkę można też domowymi sposobami. Do wsypów na detergenty i bębna pralki wsypujemy po dwie łyżki sody oczyszczonej i jednej łyżeczce kwasku cytrynowego. Sporządzony roztwór działa podobnie jak te dostępne w sklepach.

Od czasu do czasu zaleca się ustawić pustą pralkę na długi cykl bez środków chemicznych.

Pozwoli to na jej wyczyszczenie z drobnych zanieczyszczeń.

Stosowanie środków zmiękczających wodę

Twarda woda to zmora pralek.to ona powoduje osadzenie się kamienia wewnątrz pralki.

Producenci zalecają stosowanie tabletek zmiękczające wodę do każdego prania.