Jak oszczędzać prąd? Ceny energii elektrycznej znów wzrosną!

Ceny prądu niestety, ale co roku rosną. Raczej nie zapowiada się, żeby ta tendencja się zmieniła. Warto więc poznać kilka trików, które pozwolą zmniejszyć nam rachunek za energię nawet o kilkadziesiąt złotych. Jak oszczędzać prąd praktycznie tego nie odczuwając?

Jak oszczędzać prąd? Praktycznie tego nie odczujesz!

Wymiana żarówek

Zakup żarówek LED nie jest taki wysoki jak może się wydać. Żarówka LED kosztuje w okolicy 10-20 zł wiadomo jeżeli w całym domu mamy 30 żarówek to kwota zakupu nowych będzie dosyć wysoka, ale opłacalna. Żarówka LED zużywa nawet 10 razy mniej energii niż zwykła żarówka energooszczędna.

Wyłączaj światło

Wiele osób ma zły nawyk niegaszenia światła w pomieszczeniach w których w danej chwili nie przebywają. 20 lat temu taki manewr był opłacalny, ówczesne żarówki bardzo dużo energii pobierały na rozruch, ale teraz jest inaczej.  Może w małej skali nie zaoszczędzimy na tym dużych sum, ale w skali roku zaoszczędzona suma na pewno będzie satysfakcjonująca.

Sprzet A+++

Przy wymianie sprzętów na nowe warto rozejrzeć się nad tymi najbardziej oszczędnymi. Przy każdym produkcie elektronicznym znajduje się informacja o klasie energetycznej. Najatrakcyjniejsze są produkty z oznaczeniem A+++.

Pisząc o klasach energetycznych warto wspomnieć o różnicy w cenach produktów o najniższym zużyciu prądu z produktami które pobierają więcej prądu. Warto jednak rozważyć ich zakup, by potem cieszyć się niższymi rachunkami.

Jak oszczędzać prąd? – Ładowarki do telefonu

Jeżeli nie wyciągniesz ładowarki od telefonu czy laptopa z kontaktu to dalej będzie ona pobierać prąd nawet jeżeli nie podłączysz do niej żadnego sprzętu. Mało ludzi zwraca na to uwagę! Wyciągając ładowarki z kontaktu jesteś w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie.

Listwy zasilające z wyłącznikiem 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ile prądu zużywają urządzenia elektryczne w trybie czuwania. Niestety problemem tutaj jest włączona dioda sygnalizująca stan czuwania (na przykład w telewizorze).  Żeby uchronić się od niepotrzebnych wydatków każde takie urządzenie trzeba podłączyć do prądu przez listwę z wyłącznikiem. W wypadku kiedy nie korzystamy ze sprzętu wyłączamy listwę i urządzenie nie pobierze ani trochę prądu.

Zmiana dostawcy prądu

Jak oszczędzać prąd? Warto przejrzeć oferty wszystkich dostępnych dostawców prądu, a szczególnie oferty promocyjne dla nowych klientów. W skali takim ruchu możemy zaoszczędzić kilkaset złotych.