Hemoroidy – domowe sposoby na wstydliwy problem
Hemoroidy to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Myślisz, że dotyczy tylko ciebie? Nic bardziej mylnego! Hemoroidy to choroba powszechna, ale przy tym bardzo wstydliwa, dlatego nikt o niej wprost nie mówi. Według statystyk nawet co drugi Polak miał okresowy problemy z bolącymi i krwawiącymi hemoroidami. Poznaj sposoby na hemoroidy, zapobiegaj i lecz.
Hemoroidy – czym są?
Hemoroidy to inaczej guzki krwawicze, które naturalnie występują w końcówce odbytu. Są to „poduszeczki”, które uszczelniają odbyt, wraz z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie. Guzki podczas wypróżniania wchłaniają się ułatwiając oddanie stolca. W stanie chorobowy, guzki te nadmiernie wypełniają się krwią przez co utrudniają wypróżnianie, do tego krwawią przez co są bolesne i uciążliwe.
Hemoroidy można podzielić na dwie grupy:
- zewnętrzne hemoroidy – występują na zewnątrz odbytu, są opuchnięte, do tego swędzą i bolą podczas i po oddaniu stolca.
- hemoroidy wewnętrzne – znajdują się wewnątrz odbytu, to za ich sprawą w kale znajduje się krew. Często podczas wypróżniania wydostają się na zewnątrz i ręcznie należy włożyć je do środka.
Przyczyny powstawania hemoroidów
Powstawanie bolesnych hemoroidów ma wiele różnych przyczyn, są one również zależne od wieku. Jedną z częstszych przyczyn jest siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Kolejnym z powodów jest zła dieta, która często wiąże się z częstymi zaparciami. Zbyt mało płynów oraz dieta uboga w błonnik powodują zaparcia, które nadmiernie rozciągają błonę śluzową odbytu. Grupą osób, które są narażone na hemoroidy są kobiety w ciąży. Płód naciska na układ żylny powodując uciski oraz nadmierne parcie płodu powodujące rozciąganie guzków. Dodatkowo sam poród powoduje parcie i może sprzyjać rozwijaniu choroby hemoroidalnej.
Domowe sposoby na hemoroidy – jak im zapobiegać?
Aby zapobiec chorobie hemoroidalnej oraz nawrotom choroby należy codziennie dbać o higienę, dietę. Najlepszym sposobem jest utrzymywanie miękkich stolców i zapobieganie zaparciom. Stosuj poniższe wskazówki a hemoroidy odejdą do przeszłości.
- Jedz posiłki bogate w błonnik – znajduje się on głownie w owocach, warzywach, kaszach, produktach pełnoziarnistych. Błonnik zmiękcza i powiększa stolec, dzięki czemu podczas wypróżniania ma potrzeby parcia.
- Pij dużo wody – spożywając dużo błonnika należy również dużo pić głównie wody, ale mogą być również inne niesłodzone napoje.
- Suplementacja błonnika – jeśli twoja dieta nie jest najlepsza, nie masz możliwości przygotowywania pełnowartościowych posiłków wyjściem jest spożywanie błonnika jako suplementu diety.
- Wypróżniaj się z podniesionymi nogami – dobrym pomysłem jest zakup podnóżka toaletowego, który ułatwi znacząco wypróżnianie.
- Wypróżniaj się w momencie uczucia parcia – jeśli zrobisz to później stolec zacznie wysychać i znacząco trudniej będzie go wydalić.
- Nie napinaj się – wyciskanie się powoduje zwiększenie ciśnienia w żyłach co nasila chorobę hemoroidalną.
- Ćwicz codziennie – siedzący tryb życia zwiększa prawdopodobieństwo hemoroidów, dlatego warto codziennie być aktywnym fizycznym, wystarczy nawet spacer czy kilka minut ćwiczeń.
- Zachowuj higienę – myj się po każdym wypróżnianiu, noś bawełnianą bieliznę, unikaj seksu analnego.
Domowe sposoby na hemoroidy – leczenie
- nasiadówki – są to ziołowe kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem ziół np. kory dębu, rumianku, szałwii. Pomaga to zmniejszyć obrzęk żył w okolicach odbytu.
- zimne okłady – w serwetkę zawiń kilka kostek lodu i przykładaj do bolących i obrzękniętych miejsc, by znacząco złagodzić ból.
- leki bez recepty – w aptekach jest spory wybór leków takich jak: maści, czopki, tabletki. Dodatkowo można stosować leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy zawierające substancje znieczulające.