Domowe sposoby na przyśpieszenie gojenia się ran

Każdy z nas miał choć raz w życiu problem z niegojącymi się ranami. Już małym dzieciom zdarza się, że szybciej coś ponownie rozdrapią niż dana rana sama się zagoi. Im człowiek starszy bądź bardziej schorowany tym rany na ciele od urazów bądź powikłań chorobowych gorzej i dłużej się goją. Istnieją apteczne produkty, które przyśpieszają gojenie ran. W tym artykule skupimy się jednak na domowych sposobach na przyśpieszenie gojenia się ran. Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na przyśpieszenie gojenia się ran.

domowe sposoby na przyśpieszenie gojenia się ran

Przyśpieszanie gojenia ran domowymi sposobami

Rana powinna być zawsze czysta i wolna od zanieczyszczeń. Przed każdą wymianą opatrunku oczyszczaj ranę z brudu, pozostałości opatrunków. Używaj zimnej, czystej i bieżącej wody, najlepiej jeśli będzie ona dodatkowo przefiltrowana. Zimna woda pomoże zmniejszyć ból.

Stosuj odpowiednie opatrunki dostosowane do danego typu rany.

Nie przemęczaj się, odpoczywaj, spożywaj odpowiedną ilość kalorii. Organizm potrzebuje czasu na regenerację, jeśli dodatkowo będzie musiał się skupić na innych organach to proces gojenia będzie się przedłużał.

Domowe sposoby na trudno gojące się rany

Czasem podstawowe sposoby na rany nie pomagają, wtedy warto wypróbować kilka domowych sposobów. Są to m. in.:

  • żel z aloesu – ma właściwości przyśpieszające gojenie, urwij liść aloesu, świeżo wyciśnięty żel nakładaj na ranę kilka razy dziennie, obserwuj dokładnie czy nie ma żadnej reakcji alergicznej.
  • miód – ma właściwości antybakteryjne oraz przyśpiesza łagodzenie stanu zapalnego. Na ranę nałóż niewielką ilość miodu, zakryj opatrunkiem.
  • duża ilość witaminy C – włącz do swojej diety większą ilość produktów bogatych w witaminę C, są to m. in. papryka, kiszonki, cytrusy.
  • cebula – zawira flawonoidy, które zmniejszają stan zapalny a co za tym idzie przyśpieszają gojenie. Zetrzyj cebulę na papkę, by puściła soki a następnie zakryj ranę sterylnym opatrunkiem.

Sposoby na przyśpieszenie gojenia ran

  • rumianek – kompres z rumianku ma właściwości łagodzące oraz przeciwzapalne. Rumianek zaparz w 200 ml wody, pozostaw do ochłodzenia, Następnie zamocz gazę w naparze i przykładaj do rany na kilkadziesiąt sekund.
  • olej kokosowy – ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz nawilżające. Olej kokosowy ochroni ranę przed infekcją oraz zapobiegnie bliznowaceniu się rany. Lekko podgrzany olej nałóż na ranę i zakryj bandażem.
  • nagietek – ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne. Zmiażdż kilka świeżych kwiatów nagietka, aż do uzyskania soku, Nakładaj na oczyszczoną ranę 2 razy dziennie. W aptekach i sklepach zielarskich jest spory wybór maści na bazie nagietka lekarskiego.