Popijasz leki kawą? Mogą nie wchłaniać się prawidłowo! Sprawdź czym popijać leki

Każdy z nas chce, żeby przyjmowany lek jak najszybciej pomógł nam w naszej dolegliwości. Ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że  to czy lek będzie w stanie szybko oraz prawidłowo zadziałać na nasz organizm w dużym stopniu zależy od naszych nawyków, a dokładnie nawyku popijania leków tym co mamy pod ręką. Warto zapamiętać, że jest tylko jeden w pełni bezpieczny płyn jakim możemy popijać każdy lek. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się czym popijać leki oraz czym pod żadnym pozorem nie powinieneś popijać swoich leków.

Czym popijać leki?

Jakimi napojami absolutnie nie wolno popijać leków?

Alkohol

Na ulotce każdego leku, a nawet suplementu diety możemy przeczytaj, że nie powinniśmy go popijać alkoholem. Mowa tutaj o każdym rodzaju alkoholu nawet najsłabszym. Najważniejszym argumentem przemawiającym za zakazem popijania leków alkoholem jest możliwość uszkodzenia wątroby. Większość leków przetwarzana jest podobnie jak alkohol właśnie w wątrobie. Alkohol również potęguje działanie leków i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Najgroźniejsze jest spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leków nasennych, przeciwbólowych, psychotropowych, przeciwkrzepliwych i nadciśnieniowych.

Herbata i kawa

Prawda jest taka, że większość z nas leki jakie ma zażyć rano popija kawą albo herbatą. To wielki błąd i najlepiej od razu z tym skończyć. Szczególnie jest to sposób nie zalecany osobom chorym na anemie, zawarte w herbacie i kawie garbniki zmniejszają przyswajanie się żelaza. Poza tym zawarta w nich kofeina i tanina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami potęgując działanie leków bądź działanie pobudzające powodując kołatanie serca, bezsenność, ból głowy, rozdrażnienie. W niektórych przypadkach kofeina zawarta w kawie może ograniczać działanie leku, a nawet całkowicie usunąć efekt działania.

Podobnie działanie wykazuje kofeina, która jest zawarta w coli czy w napojach energetycznych.

Mleko i produkty mleczne

Mleko oraz produkty pochodzenia mlecznego powinny być bardzo ważnym składnikiem naszej diety, ale pod żadnym pozorem nie powinno się go spożywać od razu po połknięciu tabletki z lekiem. Wszystkiemu winien jest zawarty w mleku wapń, który może ograniczyć wchłanianie się leków z żołądka do krwiobiegu, ponieważ będzie powodować zmniejszenie się stężenia substancji leczniczej we krwi, a co za tym idzie zmniejszenie działania albo brak jakiegokolwiek  efektu działania.

Soki owocowe

Do następny po kawie i herbacie najbardziej popularny płyn do popijania leków. To może was trochę z dziwić przecież 100% sok to samo zdrowie dla naszego organizmu. Przede wszystkim szkodliwe działanie wykazuje sok grejpfrutowy, który oddziałuje na metabolizm niektórych leków. Przez co zwiększa stężenie leku we krwi potęgując działanie albo nawet wywołując skutki niepożądane poprzez przedawkowanie leku.

Czym powinniśmy popijać leki?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zwykłej niegazowanej wody niskozmineralizowanej, może być również woda przegotowana albo przefiltrowana woda z kranu. Woda nie wchodzi w interakcje z żadnymi substancjami, powoduje, że tabletki rozkładają się w tym miejscu gdzie powinny.

Miewasz piekące bóle przełyku? Poznaj domowe sposoby na zgagę!