Miewasz piekące bóle przełyku? Poznaj domowe sposoby na zgagę!

Dokucza ci zgaga? Czujesz pieczenie w gardle? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie są przyczyny zgagi, jak leczyć ją domowymi sposobami oraz z czego  zrezygnować żeby objawy zgagi nie wróciły koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj domowe sposoby na zgagę.

Zgaga to objaw choroby polegający na uczuciu bolesnego pieczenia w przełyku oraz okolicach mostka . Przyczyną jest cofanie się soków trawiennych wraz z pokarmem  żołądka do przełyku. Uczucie pieczenia wywołane jest podrażnianie  przez soki trawienne nabłonka przełyku.

Domowe sposoby na zgagę -Przyczyny zgagi

  • Palenia papierosów,
  • Spożywanie alkoholu,
  • Spożywanie posiłków w pośpiechu,
  • Pikantne potrawy,
  • Ciężkostrawne, tłuste posiłki,
  • Duża ilość owoców cytrusowych,
  • Napoje zawierające kofeinę ( kawa, herbata, napoje typu cola) – kofeina zwiększa wydzielanie się soków trawiennych,
  • Słodzone, gazowane napoje,                    
  • Soki owocowe,
  • Czekolada,
  • Ciąża ( zgaga pojawia się na początku ciąży jest spowodowana wówczas przez podwyższony poziom hormonów, pojawia się również w późniejszym etapie jest w tedy spowodowana przez powiększająca się macice która naciska żołądek)
  • Fast-food,
  • Stres.

Te wszystkie czynniki powodują, że odczuwamy uciążliwą zgagę. Nasza dieta często jest tak skonstruowana, że nie potrafimy zrezygnować z dań mimo palącego uczucia zgagi. Domowe sposoby na zgagę pomogą załagodzić te dolegliwości.

Jak nie dopuścić do zgagi

Przede wszystkim należy zmienić swoje nawyki żywieniowe jeść posiłki wolniej, unikać posiłków tłustych i ciężkostrawnych, przestać jeść ‘’śmieciowe jedzenie”, ograniczyć albo najlepiej całkowicie zaprzestać picia napojów gazowanych, ograniczyć spożywanie przetworzonej żywności. Należy również nie spożywać za dużych posiłków (lepiej spożywać częstsze  posiłki w mniejszych porcjach).

Najlepsze domowe sposoby na zgagę

Napar ziołowy

Dobrym sposobem na zgagę jest wypicie herbaty ziołowej wspomagającej trawienie, działającej przeciwzapalnie, mającej właściwości rozluźniająco-uspokajające. Najlepsze będą rumianek, kminek, mięta, koper włoski czy imbir. Wszystkie te herbaty ziołowe można kupić w sklepach zielarskich, albo można wykonać samodzielnie napar.

Guma do żucia

Żucie gumy do żucia zwiększa wydzielanie przez ślinę jaka neutralizuje kwasy trawienne. Gumę zaleca się żuć około 30 minut przed posiłkiem.

Soda oczyszczona

Metoda znana od wielu lat, wykorzystywali ją również nasi dziadkowie. Wystarczy rozpuścić w szklance z letnią wodą pół łyżeczki sody oczyszczonej. Pieczenie w przełyku zniknie od razu.

Migdały

Migdały działają pozytywnie na nasze procesy trawienne, dlatego zaleca się spożywanie małej ilości  prażonych migdałów po każdym posiłku.

Domowe sposoby na zgagę – Mleko

Następny sposób znany od wielu lat. Jeżeli dokucza ci zgaga wypij szklankę letniego mleka, ponieważ mleko obniża kwasowość soków trawiennych .

Ocet jabłkowy

Dodaj łyżeczkę octu jabłkowego do szklanki ciepłej wody. Ocet jabłkowy zmniejsza kwasowość soków trawiennych. Do smaku możesz dodać łyżeczkę miodu. Miód posiada właściwości przeciwzapalne.

Soki warzywne            

Soki z buraka, ogórka, marchwi i rzodkiewki zmniejszają kwasowość soków trawiennych.

W przypadkach kiedy zgaga pojawia się bardzo często zaleca się wizytę u lekarza gastrologa w celu wykonania badań. Uczucie palenia w przełyku może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego lub choroby nowotworowej.

Produkty spożywcze usuwające nikotynę z płuc