Bułki kajzerki – domowe wypieki

W sklepach, piekarniach można zakupić kilka a czasem kilkanaście rodzajów chleba i bułek. Pachną i wyglądają przepięknie jednak składniki z jakich są wykonane nie zawsze są zdrowe. Sklepowe pieczywo zawiera konserwanty, wzmacniacze smaku, zagęstniki i różne inne zbędne dodatki. Bułki kajzerki choć wyglądają przepięknie często są sztucznie napompowane, pełne są sztucznych składników a po ich zjedzeniu możemy czuć ból żołądka i zgagę.

Dlatego od jakiegoś czasu zaczęłam piec własne pieczywo. Piekę własne bułki, własne chleby. Mąż woli klasyczne pszenne pieczywo: chleby i bułeczki, szczególnie bułki kajzerki posypane sezamem, makiem bądź siemieniem lnianym. Ja wolę pieczywo pełnoziarniste. Chleby pszenno-żytnie, orkiszowe z dodatkiem wszelkiego rodzaju ziaren, suszonych owoców np. słonecznika, siemienia lnianego, dyni, żurawiny. Chleb czy bułki kajzerki za każdym razem mogą smakować inaczej, dzięki czemu domowe wypieki nigdy nam się nie znudzą.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z domowym wypiekiem pieczywa bułki kajzerki będą idealnym pomysłem. Są bardzo proste w wykonaniu i praktycznie zawsze się udają. Przepis na bułki kajzerki jest bardzo prosty. Potrzebują tylko czasu, by wyrosnąć, samo pieczenie to już tylko kilka minut. Wychodzą chrupiące a w całym dom będzie się unosić zapach świeżego pieczywa.

bulki kajzerki

Bułki kajzerki – Składniki

  • 1/2 kilograma mąki pszennej
  • 250 ml letniej wody
  • 40 gram miękkiego masła
  • 1 opakowanie suchych drożdży 7 gram
  • 1 jajko
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • rozbełtane jajko do posmarowania bułek
  • mak, sezam, siemię lniane do posypania bułek

bulki kajzerki

Bułki kajzerki – Wykonanie

Do sporej miski wsyp całą torebkę drożdży oraz pół łyżeczki cukru. Wlej około 3 łyżeczki ciepłej wody. Woda nie może być zimna, bo drożdże nie urosną ani gorąca, bo drożdże się zaparzą i również nie urosną. Całość lekko wymieszaj do jednolitej konsystencji. Dodaj masło, wodę, jajko, sól i mąkę. Całość wymieszaj mikserem za pomocą końcówek do ciasta drożdżowego na jednolitą masę, ciasto powinno mieć konsystencje zwartej i jednolitej kuli. Miskę przykryj ściereczką, by ciasto nie wyschło z góry i odstaw w ciepłe miejsce na około 40 minut. Po tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Jak ciasto podwoi swoją objętość wyciągnij je z miski i przełóż na stolnicę wysypaną odrobiną mąki. Podziel je na dwie równe części, zroluj, wydłuż, tak by móc podzielić je na 6 równych części. Każdy z kawałków ugnieć w dłoniach na kulkę, następnie zgnieć, by przypominała kształtem bułkę kajzerkę. Na blachę z piekarnika wyłóż papier do pieczenia. Przygotowane kulki wyłóż na blaszce, zachowaj odstępy, gdyż bułki kajzerki jeszcze wyrosną. Każdą przygotowaną bułeczkę ponacinaj nożem na cztery. Posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp sezamem, makiem bądź siemieniem lnianym. Jeśli chcesz możesz pozostawić bułki bez żadnej posypki. Przygotowane odstaw jeszcze na 20 minut nie przykryte do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.

W tym czasie rozgrzej piekarnik do 220 stopni C na ustawieniu góra / dół. Umieść bułki na środku i piecz około 15 minut, aż będą rumiane na wierzchu. Po upieczeniu nie zostawiaj ich w piekarniku, tylko od razu wyciągnij i pozostaw do ostygnięcia na kratce.

Smacznego!

Frytki z marchewki

Bułki kajzerki

Domowe pieczywo wydaje się być skomplikowane, ale nic bardziej mylnego! Domowe wypieki są bardzo szybkie w wykonaniu to tego bardzo smaczne, do tego zdrowe, bo wiesz jakie składniki dodajesz, nie mają żadnych ukrytych składników, barwników czy konserwantów. Bułki kajzerki to szybkie bułeczki drożdżowe, które są miękkie w środku z chrupiącą skórką na wewnątrz. Przepis na bułki kajzerki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego nakładu czasu i pracy. W ich skład wchodzi mąka, woda, masło, drożdże, jajko oraz sól i cukier. Piecze się je przez 15 minut w piekarniku ustawionym na 200 stopni C. Jeśli lubisz pszenne pieczywo to wypróbuj przepis na najprostszy chleb pszenny.