Chrapanie – sprawdź medyczne konsekwencje i szybkie sposoby na leczenie

Chrapanie przez większość z nas jest rozpatrywane jako bardzo dokuczliwa przypadłość, która jedyną konsekwencją jest notoryczne niewyspanie naszych partnerów. Chociaż przeważnie żartujemy z chrapania to nie powinno być przez nas lekceważone, ponieważ może doprowadzić do ryzykownych dla naszego zdrowia bezdechów jakie mogą nawet skończyć się śmiercią we śnie! Jeżeli ten problem dotyczy również ciebie to koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj sposoby na walkę z tą dolegliwością.

Chrapanie – czym jest?

Chrapanie to zaburzenie oddechu spowodowane utrudnionym przepływem powietrza podczas snu. Według badań aż 40%  Polaków chrapie podczas snu. Głównie są to mężczyźni, około 70% mężczyzn cierpi na tą dolegliwość.

Skutkiem chrapanie może być niedotlenienie mózgu, serca oraz innych narządów co prowadzi do udaru mózgu, zawału serca oraz niewydolności narządów w naszym organizmie.

Jakie czynniki sprzyjają chrapaniu:

Niedrożność dróg oddechowych

Skrzywiona przegroda w nosie, polipy, stany zapalne błony śluzowej.

Nadwaga

Tkanka tłuszczowa uciska na drogi oddechowe, zmniejsza objętość klatki piersiowej przez co utrudnia oddychanie.

Pozycja ciała podczas snu

Osoby chrapiące nie powinny spać na plecach. Spanie na plecach sprzyja przesuwaniu się języka ku tyłowi i w dół co utrudnia oddychanie.

Wiek

Według statystyk osoby powyżej 50 roku życia chrapią o 60% częściej.

Alkohol

Zmniejsza napięcie mięśni górnych dróg oddechowych, języka oraz szyi  przez co trudniej nam się oddycha podczas snu.

Przerost migdałów

Przerost migdałków podniebnych i gardłowych powodujący ograniczenia podczas oddychania.

Infekcje

Zapalenie gardła lub katar mogą powodować problemy z oddychaniem podczas snu.

Domowe sposoby na chrapanie

Zmiana pozycji podczas snu

Staraj się spać na którymś z boków, jeżeli masz z tym problem możesz położyć za plecami kołdrę lub koc, które nie pozwoli zmienić pozycji podczas snu.

Zmień poduszkę na mniejszą

Jeżeli śpisz na dużej poduszce szyja lekko się ugina co powoduje problemy z oddychaniem podczas snu.

Wylecz infekcje

Zwykły katar lub infekcja gardła może powodować problemy z przepływam powietrza przez drogi oddechowe, może to powodować chrapanie. Więc jeżeli chrapanie pojawiło się wraz z przeziębieniem oznacza to, że powinieneś skupić się na wyleczeniu infekcji.

Zrezygnuj z używek

Dym papierosowy podrażnia śluzówkę gardła powodując obrzęk. Warto też zrezygnować z picia alkoholu, który powoduje wiotczenie języka oraz mięśni dróg oddechowych.

Jeżeli masz nadwagę, przejdź na dietę

Tkanka tłuszczowa która znajduje się głównie w szyi oraz w okolicach klatki piersiowej naciska na drogi oddechowe utrudniając przepływ powietrza. Nadwaga to oprócz przekrzywionej przegrody nosowej główny powód chrapania.

Przygotuj sypialnię do spania

Obniż temperaturę i wilgotność powietrza, przy niższych temperaturach i wywietrzonym pomieszczeniu lepiej się zasypia i lepiej się oddycha.

Prowadź aktywny tryb życia

Ćwiczenia fizyczne zwiększą siłę mięśniową, dotlenią mózg oraz inne organy, poprawią jakość snu oraz w przypadku nadwagi pomocą stracić na wadze.

Instrukcja mycia rąk – Jak myć ręce?