Zdrowe jelita- 6 rzeczy za, które podziękują ci jelita

Zdrowe jelita odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. W jelitach przede wszystkim zachodzą procesy trawienne oraz wchłaniania substancji odżywczych dostarczonych wraz z pożywieniem, ale również zapewniają odpowiednią odporność organizmu, usuwają szkodliwe substancje z organizmu czy decydują w dużej mierze o tym jak się czujemy oraz jakie mamy samopoczucie. Dlatego właśnie między innymi warto wiedzieć jak prawidłowo zadbać o swoje jelita. Zdrowe jelita- 6 rzeczy za, które podziękują ci jelita.

Przyczyny złej pracy jelit

 • nieprawidłowa dieta i szybki tryb życia,
 • używki takie jak alkohol i papierosy,
 • brak aktywności fizycznej,
 • stres,
 • przewlekłe choroby jelit i układu pokarmowego,
 • zmiany hormonalne,
 • niedobory wartości odżywczych,

Objawy problemów z jelitami

 • zaparcia lub biegunki,
 • obecność świeżej krwi lub śluzu w stolcu,
 • nudności,
 • wymioty,
 • bóle brzucha,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych.

Zdrowe jelita- 6 rzeczy za, które podziękują ci jelita

Przede wszystkim ruch i aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna i ruch na świeżym powietrzu przyśpieszają procesy trawienne dzięki czemu usprawniają pracę twoich jelit. Nie muszą być to ćwiczenia na siłowni, nie trzeba ćwiczyć wraz z trenerem personalnym, wystarczy jazda na rowerze czy regularny szybki spacer. Prawda jest taka, że każda aktywności wpłynie bardzo pozytywnie na pracę twoich jelit.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu pełni kluczową rolę w procesie trawiennym czy w czasie formowania się kału. Pamiętaj, że zaleca się żeby mężczyźni wypijali łącznie około 3 litrów płynów dziennie, a kobiety nieco ponad 2 litry. 

Ważne jest to co jesz, ile jesz oraz o, której godzinie!

Oczywiście to temat rzeka i w internecie można znaleźć sprzeczne informacje. Gastroenterolodzy polecają przestrzeganie schematu przerywanego postu 16:8, czyli przez 8 godzin w ciągu dnia możemy jeść, a przez kolejne 16 godzin rezygnujemy ze spożywania posiłków. Jakie jedzenie będzie najlepsze dla jelit? Przede wszystkim należy unikać przetworzonej żywności, a postawić w swojej diecie na produkty bogate w błonnik. Błonnik jest tak zalecany przede wszystkim bo, czyści nasz przewód pokarmowy z resztek pożywienia, udrażnia go i pomaga usunąć szkodliwe pozostałości procesu trawienia.

Stres jest największym wrogiem twoich jelit


Zdrowe, dobrze pracujące jelita i zdrowie psychiczne są ze sobą bardzo ściśle powiązane, dlatego ograniczanie stresu może wspierać zdrowe trawienie i niwelować zaparcia. Dzieje się tak, ponieważ  praca całego układu pokarmowego regulowana jest przez nasz układ nerwowy i odwrotnie. Pomiędzy układem pokarmowym, a mózgiem zachodzi nieustanna wymiana sygnałów nerwowych i biochemicznych. Większość substancji przekazujących bodźce nerwowe w mózgu funkcjonuje też w przewodzie pokarmowym, np. serotonina, dopamina, glutaminian czy noradrenalina. Silny bądź długotrwały stres może zaburzać ten proces i prowadzić do problemów z prawidłową pracą jelit.

Zdrowe jelita- 6 rzeczy za, które podziękują ci jelita

Regularne badania profilaktyczne jelit

Chcesz zadbać o swoje jelita? Badaj się regularnie! Badania profilaktyczne jelit są niezwykle ważne, specjaliści od lat o tym przekonują. Wykonywanie regularnych badań pozwala wykryć między innymi nowotwór jelita czy inne groźne choroby jelit na wczesnym etapie, co daje szansę na całkowite wyleczenie! Kto powinien wykonywać kolonoskopię? Przede wszystkim każdy po 40. roku życia, a następnie należy powtarzać je co 5 lat.

Zrezygnuj z używek

Bardzo szkodliwy wpływ na jelita mają wszelkiego rodzaju używki, przede wszystkim papierosy, alkohol oraz cukier. Rezygnując z nich poprawisz pracę jelit jak i również całego organizmu.