Czy raka widać na skórze? Objawy nowotworów widoczne na skórze

Czy wiesz, że takie objawy takie jak uporczywy świąd skóry, brodawki, nietypowe krostki, włoski wyrastające w dziwnych miejscach mogą sygnalizować, że chorujesz na raka płuc, raka trzustki, chłoniaka czy białaczkę? Zdecydowana większość z nas lekceważy zmiany skórne przypisując je błahym problemom ze skórą. Tymczasem okazuje się, że zmiany skórne najczęściej wyprzedzają pojawienie się charakterystycznych dla danego nowotworu objawów o kilka, a nawet niekiedy o kilkanaście miesięcy. W porę zauważone i skonsultowane z lekarzem mogą przyśpieszyć nawet o wiele miesięcy rozpoznanie ewentualnej choroby nowotworowej i znacząco zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie. Czy raka widać na skórze? Objawy nowotworów widoczne na skórze.

Objawy nowotworów widoczne na skórze

  • Świąd: trwający powyżej 6 tygodni, niezależnie czy dotyczy on całego ciała, czy tylko jakiegoś jego obszaru( niekoniecznie w sąsiedztwie guza). Swędzenie skóry może wskazywać na rozwój  raka trzustki, raka wątroby, chłoniaków nieziarniczych, białaczek, a także nowotworów układu nerwowego. Z kolei swędzenie moszny może zwiastować raka prostaty. Swędzenie nie zawsze jest dokuczliwe, zawsze natomiast przewlekłe.
  • Pęcherze, owrzodzenia i nadżerki na błonach śluzowych: bolesne, pojawiające się na języku, dziąsłach czy wargach, ale też spojówkach, narządach płciowych czy odbycie. Gdy wystąpią, wskazywać o nowotworach układu krwiotwórczego, np. białaczce szpikowej i chłoniaku lub mięsaka.
  • Pęcherz lub krosta, która szybko wrzodzieje: np. wokół rany pooperacyjnej. Może być objawem szpiczaka.
  • Pogłębienie linii papilarnych na dłoniach: to objaw, który często świadczy o raku płuca lub żołądka.
  • Czerwone ogniska z krostami na brzegach: najczęściej pojawia się na twarzy, kończynach czy tułowiu, często w towarzystwie nadżerek lub owrzodzeń. To sygnał, że w organizmie może rozwijać się białaczka szpikowa lub chłoniak.

Objawy nowotworów widoczne na skórze

  • Rogowacenie ciemne: brunatne plamy w pachwinach, zgięciach łokci, pod pachami czy pod kolanami świadczą o raku żołądka
  • Rybia łuska w fałdach skórnych (białe łuszczące się zmiany): występująca pod pachami, pod kolanami, w zgięciach łokci czy w pachwinach, może wskazywać na ziarnicę złośliwą.
  • Łuszcząca skóra: łuszcząca się skóra może sygnalizować szpiczaka, chłoniaka, ziarnicę złośliwą, raka płuc, raka szyjki macicy lub raka piersi.
  • Brodawki łojotokowe na tułowiu: ich gwałtowny wysiew brodawek, zwłaszcza kiedy towarzyszy mu uporczywe swędzenie, może być sygnałem świadczącym o rozwijającym się raku żołądka, piersi czy płuca.
  • Zaczerwieniona i opuchnięta skóra twarzy: gdy ten symptom się utrzymuje przez kilka tygodni, może świadczyć o raku sutka, nosa, gardła czy płuca.
  • Twarda skóra w okolicy żyły: zwłaszcza gdy towarzyszy temu jej zaczerwienienie oraz także ból, może wskazywać na raka trzustki, piersi, przewodu pokarmowego czy płuca.
  • Gładki i jaskrawoczerwony język: to objaw charakterystyczny dla raka trzustki, nerek oraz płuca
  • Jasne i długie włoski na ciele: takie owłosienie może wskazywać na raka płuca, jelita, trzustki czy pęcherza moczowego. To te objaw ostrej białaczki.

Gdzie można sprawdzić czy zmiany skórne świadczą o nowotworze?

Kiedy zauważysz niepokojące zmiany na skórze i nie wiesz czy są groźne dla zdrowia, należy jak najszybciej udać się do chirurga onkologa w celu ich obejrzenia, przeprowadzenia dodatkowych badań i oceny czy są objawem nowotworu. Najlepszy miejscem do oceny zmian skórnych jest przychodnia onkologiczna.