Choroby tarczycy- nietypowe objawy, na które nie zwracamy uwagi

Problemy z zajściem z ciążą, spadek libida czy problemy ze wzrokiem, czy te objawy mogą świadczyć o problemach z tarczycą? Tak i niestety takich niecharakterystycznych objawów świadczących o chorobach tarczycy jest dużo więcej. Choroby tego gruczołu najczęściej rozwijają się w ukryciu nie dając we wczesnym stadium charakterystycznych dla siebie objawów. Zobacz jakie jeszcze symptomy powinny cię skłonić do zbadania swojej tarczycy. Choroby tarczycy- nietypowe objawy, na które nie zwracamy uwagi.

Tarczyca- co to takiego?

Tarczyca jest niewielkim narządem o kształcie motyla, położonym u podstawy szyi, przylegającym do tchawicy. Składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Tarczyca produkuje dwa hormony: trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), które spełniają wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie. Tyroksyna bierze udział w różnych przemianach metabolicznych. Ma również wpływ na prawidłową pracę gruczołów płciowych oraz układu sercowo-naczyniowego. Jej najważniejszym zadaniem jest branie udziału w przemianie trójjodotyroniny. Ta zaś ma ogromny wpływ na pracę układu nerwowego oraz rozwój organizmu i procesy wzrostu. Do chorób tarczycy zaliczamy:

  • nadczynność tarczycy,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroba Gravesa-Basedowa – ta choroba autoimmunologiczna jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy,
  • choroba Hashimoto – przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
  • wole tarczycy,
  • gruczolak przysadki mózgowej wydzielający TSH,
  • rak tarczycy,
  • guzki tarczycy,
  • zapalenie tarczycy.

Niestety przypadków schorzeń i zaburzeń pracy tarczycy jest co raz więcej i szacuje się, że z chorobami tarczycy może zmagać się nawet 30% Polaków. W zdecydowanej większości przypadków są to niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy.

Choroby tarczycy- nietypowe objawy

Problem z wypadającymi włosami

Niewielka utrata włosów jest całkowicie normalna. Według badań zdrowy człowiek traci dziennie od 50 do 100 włosów. Jeśli jednak zauważycie zmiany na skórze głowy, zmianę grubości włosa czy znaczącą utratę włosów , to może to oznaczać problem z tarczycą.

Częste i nagłe zmiany nastrojów

Większość osób chorujących na Hashimoto boryka się z częstymi zmianami nastrojów. Mogą one występować zarówno na wczesnym etapie choroby, jak i w czasie jej trwania. Za to osoby chore na nadczynność tarczycy zmagają się ze stanami lękowymi.

Nadciśnienie tętnicze

Zmniejszona tolerancja wysiłku, nadciśnienie tętnicze oraz także zwolniona czynność serca mogą świadczyć o zaburzeniach funkcji gruczołu tarczowego.

Kłopoty z miesiączką

Jedną z oznak chorób tarczycy są nieregularne, bardzo lekkie , ale równie te wyjątkowo obfite miesiączki. Bardzo często jest również spotykany całkowity zanik okresu. U dziewcząt z zaburzeniami tarczycy, pierwsza miesiączka może zdarzyć się bardzo wcześnie, lub przeciwnie bardzo późno.

Problemy z zajściem w ciąże

U osób z niedoczynnością tarczycy, które nie leczą się najczęściej pojawiają się problemy z zajściem w ciążę oraz utrzymaniem ciąży.

Opuchnięta twarz, kostki i stopy

Chora tarczyca może przyczynić się do zatrzymywania wody w organizmie co może skutkować opuchniętymi powiekami na twarzy, kostkami u nóg oraz stopami.

Choroby tarczycy- nietypowe objawy

Problemy ze skupieniem i koncentracją

Chorzy na niedoczynność tarczycy bardzo często skarżą się na trudności z zapamiętywaniem oraz z koncentracją.

Spadek libido

Gdy tarczyca pracuje nieprawidłowo, to samo dzieje się z twoim metabolizmem. Metabolizm kontroluje narządy wydzielające hormony płciowe. Spadek poziom tych hormonów odpowiada również za obniżenie popędu seksualnego.

Problemy ze wzrokiem

Osoby zmagające się z chorobami tarczycy mogą mieć problemy ze skupieniem wzroku, z ostrością widzenia, a nawet widzieć podwójnie. W tkankach wokół oczu gromadzą się dodatkowe płyny, co powoduje nieprawidłową pracę mięśni oka odpowiadających za odpowiednie widzenia.

Biegunki i zaparcia

Jedną z oznak niedoczynności tarczycy są często pojawiające się na przemian zaparcia oraz także biegunki.