Jak wyczyścić szybę w piekarniku

Czyszczenie piekarnika zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności w kuchni. Szczególnie jeśli do wyczyszczenia mamy zabrudzoną od tłuszczu szybę w piekarniku. Płyn do szyb i szmatka z mikrofibry najczęściej nie są sobie wstanie poradzić z zabrudzeniem oraz tłuszczem jaki osiadł się na szybie w piekarniku. Szorowanie gąbką lub druciakiem również może nie wystarczyć, a na dodatek może trwale porysować szybę w piekarniku. Co zatem należy robić? W takiej sytuacji trzeba wytoczyć zdecydowanie cięższe działa. Sprawdź jak bez wysiłku wyczyścić szybę w piekarniku.

Dlaczego czystość szyby od piekarnika jest taka ważna?

Utrzymanie szyby w piekarniku w czystości jest ważne przede wszystkim dla dobrej kontroli przygotowywanej potrawy. Jeżeli lubisz piec ciasta to doskonale wiesz, że utrzymanie stałej temperatury podczas ich pieczenia jest niezwykle ważne, a otwarcie drzwiczek od piekarnika w trakcie pieczenia może skutkować opadnięciem ciasta lub jego nie dopieczeniem. Drugim ważnym aspektem jest fakt, że zatłuszczona szyba w piekarniku może wpłynąć na smak twoich potraw. Chyba nikt nie chce, żeby tłuszcz ze wczorajszego kurczaka czy innego mięsa zepsuł smak pieczonego sernika czy jabłecznika. Pamiętaj również o tym, że zdecydowanie łatwiej będzie ci wyczyścić szybę w piekarniku jeżeli będziesz robiła to regularnie. W przypadku czyszczenia raz na 3-4 miesiące może okazać się nie być taką łatwą czynnością.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

Soda oczyszczona

Do miseczki wsyp pól szklanki sody oczyszczonej, a następnie wlej trochę letniej wody. Dokładnie wymieszaj do uzyskania konsystencji pasty. Przygotowaną pastę za pomocą gąbki lub szmatki z mikrofibry rozprowadź dokładnie po całej powierzchni szyby. Następnie odczekaj 15-20 minut i dokładnie umyj szybę w piekarniku za pomocą szmatki z mikrofibry i ciepłej wody. Cały nagromadzony na szybie tłuszcz zejdzie bez szorowania i wysiłku razem z pastą z sody oczyszczonej.

Ocet

Ocet do czyszczenia wykorzystywany jest od wielu lat. Nasze babcie za pomocą octu czyściły praktycznie wszystko. Ocet również da sobie radę z tłustą szybą w piekarniku. Wymieszaj ocet z ciepłą wodą w proporcji 1:1 i za pomocą szmatki z mikrofibry dokładnie umyj szybę w piekarniku, ocet bez żadnych problemów powinien poradzić sobie z tłuszczem jaki osiadł na szybie w piekarniku. Jeżeli zabrudzenie jest duże możesz 10 minut przed myciem dodatkowo jeszcze spryskać szybę przygotowanym płynem z octu i wody. W tym celu przelej trochę płynu do butelki z atomizerem.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku od środka?

Wyczyszczenie szyby w piekarniku nie polega jedynie na pozbyciu się zanieczyszczeń z zewnętrznej strony drzwiczek i od wewnętrznej strony komory piekarnika. Raz na jakiś czas należy wyczyścić szyby od środka – gdy szyba zewnętrzna i wewnętrzna wyjęte są z drzwiczek. Zastanawiasz się, jak wyjąć szybę z piekarnika? Otwórz drzwiczki piekarnika i zablokuj zawiasy. Następnie wykręć i wyjmij śruby, trzymające wewnętrzną szybę. Delikatnie wyjmij szybę, która jest już gotowa do wyczyszczenia.