Tyjesz z powietrza? Sprawdź jakie choroby powodują tycie

Masz wrażenie, że mimo tej samej diety tyjesz? Kilogramy pojawiają się z powietrza mimo stałej aktywności fizycznej? Sprawdź koniecznie czy nie jest to objaw jakiejś choroby. Często nadwagę albo otyłość zrzucamy na genetykę, leki czy zaburzenia hormonalne, ale czy to dobry kierunek? Choroby powodujące tycie to często mit i wymówka.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że konkretne choroby powodują tycie. Często tycie powiązane jest z chorobą, ale głównym powodem jest stres, który wiąże się danym schorzeniem, który zajadamy przysmakami.

tycie

Choroby powodujące tycie – czy takie istnieją?

Alergie pokarmowe

Alergicy przyjmują leki przeciwhistaminowe i to one mogą powodować zwiększone łaknienie. Leki redukujące wydzielanie histaminy powodują zwiększenie apetytu, więc jeśli będziemy więcej jeść to waga może rosnąć. Ale sama alergia nie powoduje, że tyjemy.

Zespół policystycznych jajników

Kobiety, które cierpią na PCOS mają problemy z tkanką tłuszczową odkładającą się w talii. Leczenie PCOS to głównie przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie kobiety. Nadmiar tkanki tłuszczowej produkuje androgeny, które sprzyjają tyciu. Co prowadzi do błędnego koła, ponieważ mając nadmiar tłuszczu coraz trudniej schudnąć,

Choroby tarczycy

Sama choroba tarczycy nie powoduje tycia ani chudnięcia. W przypadku brania leków tuczy nadmiar jedzenia, ponieważ ma się zwiększony apetyt.

Terapie sterydowe na choroby immunologiczne

Choroby takie jak astma, toczeń czy reumaroidalne zapalenie stawów leczy się sterydami w dużych dawkach, Leki te zwalczają stan zapalny, ale niestety jako skutek uboczny powodują tycie i powstawanie tkanki tłuszczowej, która gromadzi się w okolicach brzucha, karku, twarzy, powstaje charakterystyczna opuchlizna górnych części ciała. Dodatkowo choroby leczone sterydami powodują, że nasza aktywność fizyczna mocno się zmniejsza co zmniejsza ilość spalonych kalorii.

Zespół Cushinga – choroby powodujące tycie

Objawem tej choroby jest podwyższone stężenie w krwi hormonu kortyzolu. Choroba pojawia się w następstwie długoletniego przyjmowania leków sterydowych bądź przez guz nadnercza bądź guz przysadki. Objawem jest również charakterystyczna otyłość w okolicach twarzy, karku, obojczyków. Nie można się jej pozbyć mimo diety i aktywności fizycznej.

Cukrzyca typu 2

W cukrzycy należy utrzymywać właściwą wagę, ponieważ zwiększenie masy ciała powoduje większe zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Stosowanie leków sprzyja tyciu.

Podsumowując, są choroby, które powodują tycie, jednak większość chorób nie jest główną przyczyną tycia a nadmiar jedzenia przez zwiększony apetyt, spowolnienie przemiany materii bądź mniejszą aktywność fizyczną.