Zespół niespokojnych nóg- przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

Zespół niespokojnych nóg określa się również jako zespół Wittmaacka-Ekboma albo syndrom RLS. To bardzo uciążliwa dolegliwość, która objawia się nieodpartym przymusem poruszania nogami oraz także mrowieniem, drętwieniem, a niekiedy nawet bólem nóg. Uważa się, że na syndrom niespokojnych nóg może cierpieć nawet co dziesiąta osoba na świecie. Z czego zdecydowana większość nie wie, że RLS można skutecznie leczyć. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia zespołu niespokojnych nóg. Zespół niespokojnych nóg- przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.

Zespół niespokojnych nóg- przyczyny

Dokładne przyczyny RLS nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Według przeprowadzonych badań zespół niespokojnych nóg może mieć kilka przyczyn:

  • genetyczne( szacuje się, że w ponad połowie przypadków choroby niespokojnych nóg dziedziczy się po przodkach),
  • niedobór dopaminy, żelaza oraz magnezu,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresantów lub leków przeciwpsychotycznych i histaminowych),
  • konsekwencją chorób nerek, cukrzycy, choroby Parkinsona czy stwardnienia rozsianego.

Szacuje się, że na objawy RLS uskarża się nawet 10% populacji. Chodź objawy tej dolegliwości mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku, to ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a w grupie osób powyżej 65 roku życia zachorowalność na tą chorobę może wynosić nawet 15%. Według statystyk na zespół niespokojnych nóg częściej uskarżają się kobiety( 6 na 10 zdiagnozowanych przypadków) szczególnie przyszłe mamy w ostatnim trymestrze ciąży. Zespół niespokojnych nóg może mieć charakter pierwotny( w najbliższej rodzinie pojawiły się już wcześniej objawy RLS) lub wtórny( syndrom RLS pojawia się jako konsekwencja innych zaburzeń neurologicznych).

Zespół niespokojnych nóg- objawy

Osoby chorujące na RLS uskarżają się na przymus poruszania kończynami dolnymi, szczególnie w czasie spoczynku kiedy leżą, siedzą albo śpią. Objawy tej choroby są niezwykle trudne do opisania, nawet dla samych cierpiących. Chorzy skarżą się na nieprzyjemne doznania w nogach, duży dyskomfort, kłucia, pieczenie, mrowienie, swędzenie, drętwienie, zmiany temperatury skóry nóg czy tak zwane uczucie mrówek pod skórą. Objawy szczególnie nasilają się w czasie snu zakłócając spokojny sen, prowadząc w rezultacie do bezsenności u chorego. Chory budzi się rano niewypoczęty i bardzo trudno mu się skupić i skoncentrować w czasie wykonywania nawet codziennych czynności. Cechą charakterystyczną dla RLS jest szybkie ustępowanie objawów podczas ruchu kończyn.

Zespół niespokojnych nóg- leczenie

U osób cierpiących na zespół niespokojnych nóg najczęściej stosuje się lewodopę, ropinirol i pramipeksol oraz gabapentyna czy pregabalina. Leczenie powinien prowadzić neurolog lub lekarz z poradni leczenia zaburzeń snu. Co kilka miesięcy warto zmniejszyć dawkę leku, a nawet przerwać leczenie, ponieważ idiopatyczny RLS ma przebieg falujący. Oprócz tego warto również zacząć suplementować żelazo. Żelazo powinno być przyjmowane na czczo, najlepiej wraz z witaminą C, która polepsza jego wchłanianie. Często włącza się również suplementację preparatów zawierających magnez oraz witaminy z grupy B i C.  Warto również leczenie farmaceutyczne uzupełnić o domowe sposoby takie jak:

  • należy zadbać o zdrowy sen – stałe godziny zasypiania i budzenia się pomagają uregulować naturalny rytm dobowy, co pomaga na problemy z zasypianiem, 
  • warto włączyć do swojego życia aktywność fizyczną, 
  • powinno się zrezygnować z takich używek jak kofeiny, alkoholu i nikotyny, 
  • należy odstawić leki nasenne (chyba że zostało to zalecone przez lekarza) i zastąpić je preparatami ziołowymi, 
  • spróbować technik relaksacyjnych i jogi, 
  • należy stosować odpowiednią, zdrową dietę bogatą w witaminę C, witaminy z grupy B oraz żelazo i magnez,
  • warto również swoje leczenie wspomóc zabiegami u fizjoterapeuty.