Suszenie prania zimą – jak robić to poprawnie?

Większość z nas ma podobny problem, nie wiemy jak wysuszyć ubrania zimą. Mieszkamy w blokach, małych mieszkankach, nie mamy przestrzeni do suszenia prania. Na dworze panuje pogoda, która nie służy suszeniu ubrań. Ciągły deszcze lub śnieg, mała ilość dni słonecznych sprawia, że jesteśmy zmuszeni suszyć ubrania w domu. I tu właśnie rodzi się największe wyzwanie. Jesteśmy zmuszeni do suszenia prania zimą najczęściej w pomieszczeniach gdzie jest brak odpowiedniego przepływu powietrza. Suszenie prania zimą może nie jest najbardziej komfortowe, ale często nieuniknione. W tej sytuacji nie trudno o powstanie pleśni na naszych ścianach. A jak każdy wie pleśń nie dość, że jest szkodliwa dla murów naszego mieszkania to oprócz tego może zaszkodzić też naszemu zdrowiu. Przecież oddychanie powietrzem z zarodnikami grzybów i pleśni może skutkować poważnymi chorobami dróg oddechowych, a nawet doprowadzić do nowotworów .

W wypadku pojawienia się pleśni lub grzybów na waszych ścianach musisz jak najszybciej interweniować, bo konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach, pleśń jest bardzo szkodliwa dla zdrowia dorosłych a szczególnie dla zdrowia dzieci.

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jakich błędów nie popełniać podczas suszenia wilgotnego prania w mieszkaniu. Są różne sposoby na suszenie prania zimą w domu. Wypróbuj wszystkie z nich bądź wykorzystaj tylko kilka, by zminimalizować ryzyko powstania pleśni czy grzybów a pranie szybko będzie suche i nie będzie zabierało miejsca w mieszkaniu.

Suszenie prania zimą – podstawowe zasady

Zmniejsz ilość prania

W okresie jesienno-zimowym powinieneś zmniejszyć ilość wkładanego do pralki prania. Jeżeli włożysz mniejszą ilość prania to twoja pralka będzie mogła sobie lepiej poradzić z odwirowaniem go. Pranie będzie lepiej odwirowane i wytworzy mniejszą ilość wilgoci.

Stosuj większe odstępy na suszarce

Podczas rozkładania ubrań na suszarce staraj się robić większe odstępy między ubraniami. Pozwoli to na szybsze wysuszenie twojego prania i wytworzenie mniejszej ilości wilgoci. Możesz na ten okres stosować np. dwie suszarki, pranie będzie szybciej suche a suszenie prania zimą w domu będzie znacząco krótsze.

Suszenie prania zimą – Wietrz swoje mieszkanie

Dobrym sposobem jest chociaż krótkie wywietrzenie mieszkania w momencie rozłożenia wilgotnego prania na suszarce. Wystarczy chociaż 10 minut wietrzenia, najwięcej wilgoci tworzy się od razu po rozłożeniu mokrego prania. W czasie wywieszania prania na suszarkę wytrzep wilgotne ubrania, będą szybciej schły a wilgoć podczas suszenia od razu wyleci przez otwarte okno na zewnątrz.

Dodatkowe wirowanie

W okresie jesienno-zimowym warto dwa razy odwirować pranie przed rozłożeniem go na suszarce. Pozwoli to to na pozbycie się z ubrań większej ilości wody. To dobra metoda przy suszeniu pościeli, ręczników czy jeansów.

Przekładanie suszarki

Warto często zmieniać miejsce suszenia ubrań. Jeżeli jedno pranie suszy się w salonie to następne wysusz w sypialni. Sposób ten rozłoży wilgoć na większą ilość pomieszczeń co mniejszy prawdopodobieństwo tworzenia się pleśni i grzybów na ścianach.

Zakup suszarki elektrycznej

Niewątpliwie to najłatwiejszy sposób na suszenie prania w mieszkaniu. Minusem jest koszt suszarki, oprócz ceny jaką musisz zapłacić za suszarkę elektryczną czyli około 2000 zł to musisz doliczyć koszt prądu jaki będzie potrzebny do wysuszenia prania.

Osuszacze powietrze

W pomieszczeniu gdzie suszymy pranie dobrze jest włączyć osuszacz powietrze. Urządzenie obniży poziom wilgoci w pomieszczeniu i usunie problem z tworzeniem się pleśni i grzybów na ścianach.

Wypróbuj inne porady domowe, które znajdziesz na stronie w części PORADY DOMOWE.