Strzelanie w kolanie- czy to powód do niepokoju? co oznacza?

Czy strzelanie w kolanie powinno być powodem do niepokoju? Strzykanie w kolanie, czyli trzeszczenie, chrupanie stawie kolanowym to bardzo częsta przypadłość, która mylnie utożsamiana jest jedynie z osobami starszymi. Strzelanie w kolanie może pojawić się w każdym wieku, nawet u osób zdrowych i aktywnych fizycznie. Strzelające kolana nie są najczęściej powodem do niepokoju, o ile nie pojawia się przy tym ból, opuchlizna czy ograniczenia ruchowe. Te objawy są jasnym sygnałem żeby jak najszybciej udać się do ortopedy. Strzelanie w kolanie- czy to powód do niepokoju? co oznacza?

Strzelanie w kolanie- przyczyny

Kolano to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów jaki niezbędny jest do prawidłowego poruszania się. Należy pamiętać, że to właśnie na nich opiera się praktycznie cały ciężar twojego ciała. Dlatego właśnie sytuacja kiedy ze stawy kolanowego dochodzą jakieś dziwne dźwięki może wzbudzić niepokój. Strzelające kolana to problem osób w każdym wieku, Najczęściej dotyka osoby starsze i jest sygnałem o pojawiających się zmianach zwyrodnieniowych spowodowanych naturalnymi procesami starzenia. Lecz może również pojawić się u osób zdecydowanie młodszych, również u dzieci.

Odgłosy strzelania czy chrupania w kolanie najczęściej pojawiają się na skutek gromadzenia się niewielkich pęcherzyków dwutlenku węgla w mazi stawowej. Kiedy po dłuższym bezruchu stan kolanowy się zgina, zmienia się ciśnienie wewnątrzstawowe, a pęcherzyki pękają. Co skutkuje charakterystycznym odgłosem dochodzącym z kolan.

Strzaskanie w kolanie może również sygnalizować niedobór substancji odżywczych jakie mają wpływ na procesy zachodzące w chrząstce i mazi stawowej. W szczególności ważne dla nich są białko, witaminy z grupy B, witamina C i wapń.

Szczególnie u osób młodych i bardzo aktywnych fizycznie charakterystyczne odgłosy mogą pojawić się w wskutek przeciążenia. Przeciążenie kolana może pojawić się na wskutek nadmiernej aktywności fizycznej( głównie ćwiczeń wymagających dużej ilości podskoków czy dźwigania ciężarów), ale również co w ostatnich latach zdarza się bardzo często na skutek nadwagi i otyłości.

Trzaskanie w kolanach pojawia się również na wskutek:

  • odwodnienia,
  • przebytych lub aktualnych urazów,
  • z przyczyn genetycznych( niektórzy mają nieco inaczej zbudowane stawy. Wówczas dochodzi do przeskakiwania kości w czasie wykonywania ruchów),
  • zmian hormonalnych (zbyt mała ilość estrogenów w organizmie),

Kiedy nie powinno się lekceważyć trzaskania w kolanie?

 Przede wszystkim kiedy oprócz odgłosów, pojawia się również ból, któremu często towarzyszy też obrzęk czy ograniczenie w ruchomości stawu. To jasny znak, że w twoim kolanie dzieje się coś bardzo niedobrego.

Krepitacje i obrzęknięte kolana mogą być pierwszym objawem chondromalacji. Chondromalacja to schorzenie tkanki chrząstnej, które prowadzi do ich rozmiękania i destrukcji. Najczęściej dotyczy właśnie stawu kolanowego i prowadzi do zwyrodnienia w stawie rzepkowo-udowym. Drugim bardzo poważnym schorzeniem, które może objawiać się trzaskanie w kolanie to reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, które charakteryzuje się pojawieniem się stanu zapalnego w stawie (lub wielu stawach). Chory doświadcza też bólu, sztywności, trudności z poruszaniem się.