Okłady z kapusty- na co pomagają? jak je stosować?

Kapusta to warzywo, które z całą pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Obecnie skupiamy się przede wszystkim na jej walorach smakowych niestety zapominając o licznych właściwościach leczniczych tego warzywa. Okazuje się, że o zdrowotnych właściwościach kapusty wiedzieli już starożytni Rzymianie i stosowali ją jako skuteczne lekarstwo na szereg różnych dolegliwości, od przeziębień, po stany zapalne i silne bóle stawów. Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po okłady z kapusty i jak je stosować. Okłady z kapusty- na co pomagają? jak je stosować?

Wartości odżywcze kapusty

Okazuje się, że niedoceniona przez wielu z nas kapusta jest prawdziwą bombą witaminową. Zawiera mnóstwo witaminy C oraz witaminy A, B, E i K, a także takie substancje jak: arsen, siarka, wapń, magnez, żelazo, potas i kwas foliowy. Kapusta posiada również związki o silnym działaniu antynowotworowym, a mianowicie indolo-3-karbinol, izotiocyjaninę oraz sulforan. Ponadto co pewnie spodoba się osobom, które chcą schudnąć kapusta zawiera jedynie 40 kcal w 100g.

Kiedy stosować okłady z kapusty?

Zastosowań medycznych liści kapusty jest na prawdę wiele. Okłady z liści kapusty stosuje się między innymi na:

  • Przyśpieszają gojenie się ran, stłuczeń, siniaków, poparzeń oraz odmrożeń,
  • Bolące stawy: kolana, łokcie, nadgarstki, kostki u nóg,
  • Żylaki i zapalenie żył głębokich, zakrzepica,
  • Nerwobóle, bóle głowy, bóle zębów, bóle lędźwiowe, reumatyczne, gośćcowe, lumbago,
  • Zapalenie migdałków, oskrzeli, płuc, zatok, anginę,
  • Bóle i obrzmienia piersi w okresie karmienia noworodka,
  • Dnę moczanową.

Okłady z liści kapusty- jak przygotować?

Okłady z kapusty najlepiej wykonywać z młodych liści, z których uprzednio należy usunąć grube nerwy. Liście należy delikatnie obtłuc tłuczkiem, aby uwolnić z nich zdrowotne soki. Następnie liście należy przyłożyć stłuczoną stroną do czystej i suchej skóry, w bolącym, zmienionym chorobowo miejscu. Później wystarczy je zabandażować. Okłady z kapusty można jednorazowo stosować w zależności od potrzeb od kilkunastu minut do nawet kilkunastu godzin dziennie. Okłady z kapusty mogą być stosowane przez wiele dni, aż do momentu ustąpienia objawów. 

Przygotowując okłady z liści kapusty, warto pamiętać, że okłady na bóle stawów powinny być ciepłe. Można je podgrzać przed użyciem kilka minut w piekarniku. Natomiast liście używane do wykonania okładów na obrzęki piersi należy delikatnie( 10-15 minut) schłodzić w lodówce.

Do owijania liści kapusty używaj jedynie bandaża, nie można stosować folii i innych nieprzewiewnych materiałów, ponieważ może to powodować powstawanie odparzeń skóry.