Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia papierosów? Pierwsze zmiany widać już po 20 minutach!

Każdy palacz doskonale wie, że zerwanie z nałogiem stanowi spore wyzwanie zarówno fizyczne jak i również psychiczne. Rozdrażnienie, podenerwowanie, złe samopoczucie, bóle głowy, problemy z koncentracją to tylko niektóre z tak zwanych „skutków ubocznych” rzucenia palenia papierosów. Jednak w takich chwilach warto pomyśleć pozytywach jakie wynikają z zerwania z nałogu, a jest ich naprawdę wiele. Dowiedź się co się będzie działo w twoim ciele kiedy zerwiesz z nałogiem. Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia papierosów? Pierwsze zmiany widać już po 20 minutach!

Dlaczego warto zerwać z nałogiem?

Palenie papierosów stanowi największe, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Na całym świecie jest przyczyną około 4 milionów zgonów rocznie, co oznacza, że każdego dnia z powodu chorób wywołanych przez palenie papierosów umiera aż 11 tysięcy osób. W Polsce według danych GUS  co roku 70 tysięcy mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 tysięcy zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Według przeprowadzonych badań naukowych przeprowadzonych przez naukowców z Bristolu każdy wypalony papieros skraca życie średnio o 11 minut, czyli przeciętny palacz na własne życzenie rezygnuje z 10 lat swojego życia.

Palenie tytoniu niesie za sobą wiele bardzo poważnych skutków zdrowotnych. Palacze są szczególnie narażeni na:

 • Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
 • Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
 • Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.

Oprócz tych poważnych chorób palacze skazują siebie również na inne konsekwencje. U palaczy wcześniej pojawiają się zmarszczki, opóźnia się również gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie tytoniu doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu czy żółcenia palców.

Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia papierosów?

 • Po 20 minutach tętno wraca do normy,
 • Po 8 godzinach poziom nikotyny i tlenku węgla we krwi zmniejsza się o połowę.
 • Po 24 godzinach zaczyna spadać ryzyko zawału, (następuje również najwyższy poziom stresu spowodowany odstawieniem nikotyny, to jest najgorszy czas dla osób chcących zerwać z nałogiem),
 • Po 48 godzinach ciało pozbywa się całkowicie tlenku węgla, a płuca zaczynają się oczyszczać, węch i smak zaczyna wracać do normy,
 • Po 72 godzinach oddychanie staje się łatwiejsze i zwiększa się poziom energii,
 • 2-12 tygodni poprawia się krążenie, płuca nadal się oczyszczają, co może powodować tak zwany „kaszel palacza”,
 • 3-9 miesięcy płuca są znacznie zregenerowane,
 • Po roku ryzyko chorób serca jest o połowę mniejsze niż u osoby palącej.
 • Po 10 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc, zmniejsza się również ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy czy chorób górnych dróg oddechowych,
 • Po 15 latach cały organizm wygląda tak samo jak u osoby, która nigdy nie paliła papierosów.