Rak żołądka- wczesne objawy, rokowania i leczenie

Rak żołądka w latach 70 ubiegłego wieku był najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Obecnie na szczęście diagnozuje się go o wiele rzadziej, chodź i tak co roku jest około 5 tysięcy nowych zdiagnozowanych przypadków. Rak żołądka najczęściej diagnozowany jest w bardzo zaawansowanym stadium, gdy na skutecznie leczenie najczęściej jest już za późno. Objawy raka żołądka są najczęściej niecharakterystyczne i bardzo łatwo je pomylić z innymi schorzeniami układu pokarmowego takimi jak wrzody czy nieżyt. Według specjalistów jedyną szansą na jego wczesne wykrycie jest regularnie wykonywana gastroskopia. Rak żołądka- wczesne objawy, rokowania i leczenie.

Rak żołądka to piąty najczęściej występujący nowotwór na świecie i trzeci pod względem umieralności. Zachorowalność jest szczególnie wysoka w Chinach i Japonii, Europie Wschodniej oraz w Ameryce Środkoweji Południowej. Podobnie jak w przypadku większości nowotworów przyczyny powstawania raka żołądka nie zostały jeszcze do końca poznane, choć uważa się, że aż w 90% jego pochodzenie wynika ze szkodliwego oddziaływania czynników środowiskowych. Ponadto Jego rozwojowi może sprzyjać dieta bogata w produkty wędzone, kwaszone, sfermentowane czy nieświeże.

Inne prawdopodobne przyczyny:

  • predyspozycje genetyczne,
  • pochodzenie (częściej występuje m.in. u Japończyków i Chińczyków),
  • zbyt mała ilość w diecie świeżych owoców oraz warzyw,
  • występowanie stanów przedrakowych,
  • nadużywanie alkoholu wysokoprocentowego,
  • palenie papierosów,
  • otyłość,
  • polip gruczolakowy żołądka,
  • obecność w organizmie bakterii Helicobacter pylori, która prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka.

Według statystyk choroba aż dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Ryzyko zachorowania szczególnie wzrasta z wiekiem i większość diagnozowanych przypadków to mężczyźni po 50 roku życia. Jednak około 10% przypadków diagnozuje się u osób zdecydowanie młodszych, w wieku od 30 do 40 lat.

Najczęściej, bo w około 90% złośliwych nowotworów żołądka, ma on postać gruczolakoraka, czyli nowotworu wywodzącego się z komórek nabłonka gruczołowego żołądka. Pozostałe 10 proc. to:

  • chłoniaki
  • mięsaki
  • rakowiaki
  • guzy stromalne (podścieliskowe)

Rak żołądka- objawy

Rak żołądka najczęściej diagnozowany jest dopiero w zaawansowanym stadium. Jego objawy nie są charakterystyczne i przypominają do złudzenia inne powszechne dolegliwości przewodu pokarmowego takie jak zapalenie błony śluzowej żołądka czy chorobę refluksową lub wrzodową żołądka. Początkowe objawy raka żołądka to między innymi niestrawność, ból oraz dyskomfort w nadbrzuszu, które najczęściej pojawiają się posiłku . Z czasem rozwoju choroby pojawiają się również nudności, wymioty, pieczenie w żołądku czy krew w stolcu. U chorych można zaobserwować nagły spadek masy ciała i brak apetytu.

Rak żołądka- leczenia

Leczenia raka żołądka zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby. Za najskuteczniejszą metodę leczenia uważa się zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu znacznej części lub całego żołądka razem z okolicznymi węzłami chłonnymi. Po przeprowadzaniu operacji jako leczenie uzupełniające wdraża się również chemioterapię.

Wczesne zdiagnozowany rak żołądka  (ograniczony tylko do błony śluzowej) można leczyć metodą endoskopową, np. mukozektomią, czyli poprzez wycięcie błony śluzowej.

W przypadkach bardzo zaawansowanych poza chemioterapią zaleca się często tzw. leczenie paliatywne.

Polega ono na wykonaniu zespolenia zdrowej części żołądka z jelitem cienkim, co umożliwia swobodne przechodzenie jedzenia z żołądka do jelit, z pominięciem miejsca, gdzie znajduje się guz nowotworowy.

Rak żołądka- rokowania

Rokowania przy nowotworze złośliwym żołądka podobnie jak w przypadku większości nowotworów zależą przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby. Ogromna większość pacjentów (nawet do 90%) zdiagnozowanych we wczesnej fazie rozwoju choroby, którzy zostali poddani leczeniu chirurgicznemu lub endoskopowemu przeżywa więcej niż 5 lat, a znaczny odsetek pacjentów można uznać za całkowicie wyleczonych. W bardziej zaawansowanych stadiach szanse na przeżycie 5 lat znacznie maleją. W przypadku średniozaawansowanego raka żołądka odsetek chorych, którzy żyją dłużej niż 5 lat wynosi już tylko 15-20%.