Nowotwór kości- objawy jakich nie wolno lekceważyć!

Nowotwory kości dzielimy na pierwotne i przerzutowe. Przerzutowe jak sama nazwa wskazuje powstają w wyniku przerzutu choroby z innego narządu. Zmiany przerzutowe najczęściej pojawiają się u pacjentów szpiczakiem plazmocytowym, nowotworem gruczołu krokowego, rakiem piersi, rakiem tarczycy, nowotworem złośliwym płuca i czerniakiem. Natomiast pierwotny nowotwór kości to taki, który rozwinął się bezpośrednio w tkance kostnej, diagnozuje się niezwykle rzadko. Najczęściej dotyczy dzieci i młodzieży. Sprawdź jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze kości. Nowotwór kości- objawy jakich nie wolno lekceważyć!

Czym jest nowotwór kości?

Nowotwór kości najczęściej pojawia się w wyniku przerzutów z innych narządów, przeważnie po nowotworze piersi, tarczycy, płuc, czerniaku czy nowotworze gruczołu krokowego i szpiczaku plazmocytowym. Natomiast zmiany pierwotne pojawiają się niezwykle rzadko, szacuje się, stanowią jedynie około 1% zachorowań.

Typowymi lokalizacjami raka kości są kości długie kończyn (nóg i rąk) oraz kości płaskie (miednicy, czaszki) i żebra. Rak kości ma tendencję do miejscowego rozprzestrzeniania się. 

Najczęstszymi okolicami układu kostnego, w których lokalizują się przerzuty raka, są: kręgosłup, miednica, żebra, mostek, kość udowa, ramienna i kość czaszki.


Rodzaje nowotworu kości

Złośliwe zmiany pierwotne w kościach nazywane inaczej mięsakami pojawiają się niezwykle rzadko. Mięsaki pochodzą z tkanek, które budują kość i jej otoczenie, czyli z tkanki kostnej i chrzęstnej. Głównym sposobem walki z guzami pierwotnymi jest zabieg operacyjny, który polega na usunięciu tkanek guza lub niekiedy całek kończyny. Łagodne i złośliwe guzy kości dzielimy na:

  • kostniak– jest to łagodna forma nowotworu kości. Powoduje ból i obrzęk w chrząstkach stawowych,
  • kostniak kostninowy– najczęściej pojawia się w paliczkach i trzonach kości długich, częściej pojawia się u osób do 40 roku życia; tak jak w przypadku kostniaka,
  • guz olbrzymiokomórkowy–  daje stosunkowo dobre rokowania, ale może mieć charakter złośliwy lub łagodny. Objawami przypomina zapalenie stawów, powoduje uczucie sztywności i wywołuje ból i obrzęki,
  • chrzęstniak– występuje u osób do 30 roku życia, atakuje przede wszystkim kości długie kończyn górnych oraz dolnych,

  • kostniakomięsak– pojawia się on najczęściej u chłopców i mężczyzn od 12 do 24 roku życia. Atakuje najczęściej kość udową, piszczelową lub ramienną, jest najczęściej występującym nowotworem kości u dzieci,
  • mięsak Ewinga– jest złośliwą postacią nowotworu i charakteryzuje się promieniującym i silnym bólem kończyn,
  • szkliwiak– ten rak kości pojawia się w okolicach żuchwy. Guz najczęściej umiejscowiony jest w pobliżu twarzy lub szyi,
  • chondrosarcoma (chrzęstniakomięsak)- to złośliwy nowotwór, można go pomylić z rwą kulszową. Często pojawiają się dolegliwości związane z pęcherzem moczowym. bóle plecow i obrzęki.

Nowotwór kości- objawy

Początek choroby bardzo często przebiega bezobjawowo, objawy najczęściej pojawiają się dopiero gdy nowotwór nacieka silnie unerwioną okostną. W tedy pojawia się bardzo silny ból. Początkowo pojawia się on nieregularnie, a w zaawansowanej fazie choroby jest ciągły i uniemożliwia choremu wykonywanie codziennych czynności czy nawet poruszanie. Nie działają na niego żadne powszechnie dostępne leki przeciwbólowe. Nasila się szczególnie w nocy oraz podczas wysiłku, gdy kości są obciążone.

Innym typowym dla nowotworu kości objawem jest wyczuwalne zgrubienie lub opuchlizna. Miejsce objęte nowotworem jest bardzo czułe. Stan ten świadczy zwykle o szybkim powiększeniu guza i najczęściej oznacza, że na wyleczenie może być już za późno.

Bardzo często zdarza się, że nowotwór kości diagnozowany jest po złamaniu kości.  Do złamania kości może dojść nawet podczas wykonywania codziennych czynności jakie zdrowej osobie nie powinny sprawić trudności, np. klękania, schylania, wstawania, chodzenia. Złamania powstają na skutek osłabionej przez nowotwór i podatnej na uszkodzenia struktury kości.