Zespół złamanego serca- Czym jest? Jakie są jego objawy?

Zespół złamanego serca kojarzy się bardziej z miłością i z zawodem miłosnym niż z poważną chorobą, ale nic bardziej mylnego. Zespół złamanego serca, czyli zespół takotsubo to choroba mięśnia sercowego o ostrym charakterze, występująca często w silnym powiązaniu ze stresem emocjonalnym lub fizycznym. Jakie są objawy i jak leczyć zespół złamanego serca? Zespół złamanego serca- Czym jest? Jakie są jego objawy?

Zespół złamanego serca- Czym jest?

Syndrom złamanego serca ( nazywany w skrócie TTS) po raz pierwszy ta choroba została opisana w 1990 roku w Japonii przez Hikaru Sato. Nazwa tako-tsubo oznacza naczynie służące do połowu ośmiornic. Wygląda ono jak dzban z szerokim, płaskim dnem i wąską, długą szyjką. Podczas badań, Japońscy lekarze zauważyli, że  serce u pacjentów z tym zespołem, wygląda właśnie jak takotsubo. Według statystyk około 1-2% wstępnie zdiagnozowanych ostrych zespołów wieńcowych, to w rzeczywistości zespół złamanego serca( zespół takotsubo). Większość diagnozowanych przypadków TTS bo, aż 90% dotyczy kobiet w wieku postmenopauzalnym( średni wiek występowania to 67 lat).

Zespół złamanego serca- przyczyny

 Do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie, co jest przyczyną kardiomiopatii takotsubo. Jednak badania, które zostały wykonane do tej pory pozwalają przypuszczać, że u podłoża tej dolegliwości leży upośledzona funkcja mikrokrążenia wieńcowego i toksyczny wpływ katecholamin na mięsień sercowy.  U pacjentów najczęściej wystąpienie objawów takotsubo powiązanie jest z silnym stresem emocjonalnym i to właśnie w sytuacjach stresowych lekarze upatrują główną przyczynę TTS. Stresowe czynniki mogą być różne od śmierci bliskiej osoby, utratę pracy, rozwód czy zawód miłosny. Jednak warto również zaznaczyć, że w 30% badanych przypadków nie udało się ustalić stresującego czynnika.

Zespół złamanego serca- objawy

Objawy TTS do złudzenia przypominają zawał serca lub inne ostre zespoły wieńcowe. Pacjenci skarżą się głównie na:

  • ból w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • kołatanie serca,
  • nudności,
  • wymioty,
  • objawy obrzęku płuc,
  • objawy wstrząsu kardiogennego,
  • nagłe zatrzymanie krążenia w mechanizmie migotania komór,
  • omdlenie.

Zespół takotsubo- Jak leczyć?

Leczenie zespołu takotsubo  jest podobne do farmakologicznego leczenia zawału serca. Jednak w tym przypadku nie ma potrzeby wykonywania żadnego zabiegu udrożniania tętnic. Tak więc nie wykonuje się angioplastyki, tak jak w zawale.  Rokowanie jest dobre, a do powrotu prawidłowej funkcji skurczowej serca dochodzi w przeciągu 2–3 tygodni, objawy najczęściej ustępują po 48 godzinach.