Żółte białka oczu? To może być objaw najgroźniejszego nowotworu

Rak trzustki to zdecydowanie jedna z najgorszych diagnoz jaka może nas spotkać. Według statystyk to 4 najgroźniejszy nowotwór na świecie. Choroba bardzo często na wczesnym stadium przebiega bezobjawowo co sprawia, że w większości przypadków diagnoza postawiona późno co znacząco pogarsza szanse chorego na wyleczenie. Żółte białka oczu? To może być objaw najgroźniejszego nowotworu.

Żółtaczka objawem raka trzustki

Żółtaczka to choroba, w której skóra, białka oczu oraz błony śluzowe przybierają żółtawy kolor z powodu podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Bilirubina jest barwnikiem żółciowym, który powstaje podczas rozpadu czerwonych krwinek. Zwykle jest ona usuwana z organizmu przez wątrobę i wydalana z kałem i moczem. Jeśli jednak coś zakłóca ten proces, bilirubina gromadzi się w organizmie i powoduje żółtaczkę.

Przyczyny żółtaczki

Żółtaczka może mieć różne przyczyny, w zależności od tego, w którym miejscu dochodzi do zaburzenia metabolizmu bilirubiny. Możemy wyróżnić trzy rodzaje żółtaczki:

Żółtaczka przedwątrobowa – spowodowana nadmiernym rozpadem czerwonych krwinek, np. w wyniku niedokrwistości hemolitycznej, zakażenia malarycznego, reakcji poprzetoczeniowej. Wątroba nie jest w stanie usunąć z krwi całej bilirubiny, która powstaje w nadmiarze.

Żółtaczka wątrobowa – spowodowana uszkodzeniem lub zapaleniem wątroby, np. w wyniku wirusowego zapalenia wątroby typu A, B lub C, alkoholowego zapalenia wątroby, toksycznego uszkodzenia wątroby, marskości wątroby, autoimmunologicznego zapalenia wątroby. Komórki wątroby nie są w stanie prawidłowo wychwycić, sprzęgać i wydzielać bilirubiny do żółci.

Żółtaczka pozawątrobowa – spowodowana niedrożnością dróg żółciowych, np. w wyniku kamicy żółciowej, zapalenia trzustki, raka trzustki, raka dróg żółciowych, torbieli dróg żółciowych, zwężenia dróg żółciowych. Bilirubina nie może być wydalona z żółcią do dwunastnicy i cofa się do krwi.

Objawy żółtaczki

Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki jest zażółcenie skóry i białek oczu, które zwykle zaczyna się od głowy i stopniowo obejmuje całe ciało. Zażółcenie może być widoczne również na błonach śluzowych jamy ustnej, gardła, nosa, pochwy, odbytu.

Inne objawy żółtaczki to:

Świąd skóry – spowodowany nagromadzeniem się soli żółciowych w skórze, które drażnią zakończenia nerwowe. Ból w okolicy wątroby – spowodowany rozciąganiem torebki wątroby lub dróg żółciowych przez zastój żółci lub stan zapalny.

Zmiana wyglądu moczu i kału – mocz staje się ciemny, a kał odbarwiony z powodu zaburzonego wydalania bilirubiny i jej produktów przemiany materii.

Nudności, wymioty, brak apetytu, utrata masy ciała – spowodowane zaburzeniem trawienia i wchłaniania tłuszczów z powodu niedoboru żółci.

Gorączka, dreszcze, poty – spowodowane zakażeniem lub zapaleniem wątroby lub dróg żółciowych.

Żółtaczka a rak trzustki

Rak trzustki to nowotwór złośliwy, który rozwija się z komórek trzustki, narządu odpowiedzialnego za produkcję enzymów trawiennych i hormonów regulujących poziom cukru we krwi. Rak trzustki jest jednym z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów układu pokarmowego. W Polsce co roku diagnozuje się około 3000 nowych przypadków raka trzustki, a śmiertelność z tego powodu wynosi ponad 90%. Rak trzustki często nie daje żadnych objawów przez długi czas, a gdy się pojawiają, są one niespecyficzne i łatwo je pomylić z innymi chorobami. Dlatego rak trzustki jest zwykle wykrywany w zaawansowanym stadium, kiedy guz jest duży, nacieka na sąsiednie narządy lub daje przerzuty do innych części ciała. Jednym z pierwszych i najczęstszych objawów raka trzustki jest żółtaczka, która występuje u około 75% pacjentów. Żółtaczka w raku trzustki jest spowodowana uciskiem guza na przewód żółciowy wspólny, który odprowadza żółć z wątroby i pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy. W wyniku niedrożności przewodu żółciowego bilirubina nie może być wydalona z organizmu i gromadzi się we krwi, powodując zażółcenie skóry i białek oczu. Żółtaczka w raku trzustki jest zwykle bezbolesna, chyba że dochodzi do zakażenia dróg żółciowych.

Inne objawy raka trzustki to:

Ból brzucha i pleców – spowodowany naciekaniem guza na splot trzewny, nerwy lub inne narządy. Ból jest zwykle tępy, głęboki i promieniuje do pleców lub łopatki. Nasila się po posiłku lub w nocy.

Utrata apetytu i masy ciała – spowodowana zaburzeniem trawienia i wchłaniania pokarmów, zmniejszeniem łaknienia i zmianami metabolicznymi związanymi z nowotworem.

Cukrzyca – spowodowana zniszczeniem komórek trzustki produkujących insulinę, hormon obniżający poziom cukru we krwi. Cukrzyca w raku trzustki może być świeżo wykryta lub pogorszyć się u osób, które już ją miały wcześniej.

Zaburzenia krzepnięcia krwi – spowodowane niedoborem witaminy K, która jest niezbędna do produkcji czynników krzepnięcia. Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach i wymaga żółci do jej wchłaniania. W raku trzustki dochodzi do niedostatecznego wchłaniania witaminy K z powodu niedrożności dróg żółciowych lub zaburzenia trawienia tłuszczów. Skutkiem tego jest zwiększona skłonność do krwawień i siniaczenia.

Zespół Trousseau – spowodowany nadmierną aktywacją układu krzepnięcia przez czynniki wydzielane przez nowotwór. Polega na nawracających zakrzepach żył powierzchownych lub głębokich, które mogą być bolesne i zagrażać życiu.