Pierwszy objaw wysokiego cholesterolu- Większość z nas go lekceważy

Wysoki poziom cholesterolu to problem wielu osób, Nie jest to tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do wielu poważnych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, udar mózgu czy zawał serca . Jednym z pierwszych objawów, które można zauważyć u większości osób ze zbyt wysokim cholesterolu, jest ból i dyskomfort w nogach, przede wszystkim pojawiający się podczas chodzenia. Co to oznacza i jak sobie z tym radzić? Pierwszy objaw wysokiego cholesterolu- Większość z nas go lekceważy.

Przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu

Cholesterol to woskowata substancja, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze on udział w budowie błon komórkowych, produkcji hormonów, witaminy D i żółci. Jednak nadmiar cholesterolu jest szkodliwy, ponieważ odkłada się na ścianach tętnic, zwężając je i utrudniając przepływ krwi.

Wysoki poziom cholesterolu może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak:

 • dieta bogata w tłuszcze nasycone, cholesterol i cukry proste, a uboga w błonnik, witaminy i minerały
 • brak aktywności fizycznej, która pomaga spalać nadmiar kalorii i poprawiać pracę serca i naczyń krwionośnych
 • palenie tytoniu, które uszkadza śródbłonek naczyń i zwiększa ryzyko zakrzepów
 • nadużywanie alkoholu, które podnosi ciśnienie krwi i obciąża wątrobę
 • otyłość, która sprzyja insulinooporności i stanom zapalnym w organizmie
 • cukrzyca, która zaburza metabolizm glukozy i tłuszczów, a także uszkadza naczynia krwionośne
 • nadciśnienie tętnicze, które zwiększa obciążenie serca i naczyń, a także uszkadza ich ściany
 • choroby wątroby, nerek, tarczycy, które wpływają na produkcję i metabolizm cholesterolu
 • czynniki genetyczne, które mogą predysponować do hipercholesterolemii rodzinnej lub innych zaburzeń lipidowych,

Skutki zdrowotne wysokiego cholesterolu

Wysoki cholesterol jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia gdyż może prowadzić do groźnej dla zdrowia i życia miażdżycy, czyli choroby, która polega na odkładaniu się blaszek cholesterolowych w ścianach tętnic. Miażdżyca z kolei może być przyczyną wielu innych chorób, takich jak:

 • choroba wieńcowa, która polega na niedokrwieniu mięśnia sercowego, a może doprowadzić do zawału serca
 • udar mózgu, który jest spowodowany niedokrwieniem lub krwotokiem w mózgu
 • choroba tętnic obwodowych, która dotyczy głównie kończyn dolnych i objawia się bólem, drętwieniem, zimnem, owrzodzeniami lub martwicą skóry
 • tętniak aorty, który jest poszerzeniem i osłabieniem ściany największej tętnicy w organizmie, a może pęknąć i spowodować krwotok wewnętrzny
 • zatorowość płucna, która jest zablokowaniem tętnicy płucnej przez skrzeplinę, a może powodować duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel, sinicę lub zgon.

Chromanie przystankowe – objaw wysokiego cholesterolu w nogach

Jednym z objawów, który może wskazywać na wysoki poziom cholesterolu i rozwój miażdżycy w tętnicach kończyn dolnych, jest chromanie przystankowe. Polega ono na odczuwaniu bólu, zmęczenia lub drętwienia w nogach, zwłaszcza w okolicy łydek, podczas chodzenia. Ból nasila się wraz ze wzrostem wysiłku i zmusza do zatrzymania się i odpoczynku. Po chwili ból ustępuje i można kontynuować marsz, aż do ponownego wystąpienia dolegliwości. Dystans, jaki można przejść bez bólu, nazywa się dystansem chromania przestankowego i jest miarą nasilenia niedokrwienia kończyn.

Chromanie przystankowe jest spowodowane tym, że zwężone tętnice nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni nóg. W efekcie mięśnie przechodzą w metabolizm beztlenowy, który powoduje gromadzenie się kwasu mlekowego i innych substancji drażniących receptory bólowe. Chromanie przystankowe jest więc sygnałem, że tętnice nóg są dotknięte miażdżycą i wymagają leczenia.

Chromanie przystankowe może być bardzo uciążliwe i ograniczać codzienną aktywność i jakość życia. Ponadto, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone, może postępować i prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak owrzodzenia, zakażenia, martwica lub nawet konieczność amputacji kończyny.

Inne objawy wysokiego cholesterolu

Chromanie przystankowe to nie jedyny objaw wysokiego cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu może być również związany z następującymi dolegliwościami:

 • ból w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca lub nieregularny rytm serca, które mogą świadczyć o chorobie wieńcowej lub zawałowi serca
 • ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia mowy, widzenia lub ruchu, które mogą być oznaką udaru mózgu
 • żółte plamy na powiekach lub tęczówkach, zwane kępkami żółtymi lub ksantelazmami, które są złożone z cholesterolu i mogą być widoczne gołym okiem
 • białe plamy na rogówce, zwane łukami tęczowymi lub gerontoksemami, które są również związane z odkładaniem się cholesterolu w oku
 • białe pierścienie wokół tętnic szyjnych, zwane objawem Monckeberga, które są spowodowane zwapnieniem blaszek miażdżycowych
 • białe plamy na paznokciach, zwane plamami Meesa, które mogą być wynikiem zatorowości obwodowej spowodowanej skrzeplinami cholesterolowymi.