Rak szyjki macicy- wczesne objawy jakich nie wolno lekceważyć

„Cichy zabójca”– taki przydomek nadali lekarze rakowi szyjki macicy. Jest on drugim najczęściej diagnozowanym u kobiet nowotworem na świecie i trzecim pod względem umieralności. Każdego roku na świecie diagnozuje się ponad 500 tysięcy przypadków tego nowotworu, niestety około 300 tysięcy kobiet każdego roku umiera z jego powodu. Polsce każdego roku tą przykrą diagnozę słyszy ponad 3 tysięcy kobiet, u większości z nich niestety za późno by mieć szansę na wyleczenie. Rak szyjki macicy atakuje niezwykle powoli, rozwija się będąc niezauważony przez nawet 10 lat, natomiast kiedy zaczyna dawać o sobie znać zwykle jest już za późno. Lekarze podkreślają, że rak szyjki macicy jest praktycznie w 100% wyleczalny, jeżeli zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie. Chorobę można wykryć wykonując badanie cytologiczne. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy- wczesne objawy jakich nie wolno lekceważyć.

Rak szyjki macicy- przyczyny

Szyjka macicy ulokowana jest w dolnej części żeńskich narządów płciowych, pomiędzy pochwą a trzonem macicy. Nowotwór rozwija się, kiedy uszkodzone komórki nabłonka szyjki macicy zostaną zakażone onkogennym typem HPV a ściślej jego rakotwórczych typów: HPV 16 i 18 (odpowiadają one za ponad 70 procent przypadków choroby) oraz HPV 31, 33, 45. Komórki te mogą, gromadząc się w jednym miejscu, utworzyć guz, który może naciekać okoliczne tkanki stając się realnym zagrożeniem dla życia. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego oraz bezpośrednio przy kontakcie ze skórą osoby zarażone. Wirus może umiejscowić się na skórze moszny, wargach sromowych, łechtaczce. Wirusem HPV nie można zarazić się przez krew, ponadto badania naukowe dowodzą, że rak szyjki macicy nie jest chorobą jaką można dziedziczyć.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy:

  • Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego( poniżej 16 roku życia),
  • Duża liczba partnerów seksualnych,
  • Wiele porodów w krótkim czasie,
  • Zakażenie wirusem HIV,
  • Przeszczepy narządów,
  • Wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
  • Przewlekłe stany zapalane pochwy,
  • Wiek,
  • Palenie tytoniu.

Wirus HPV jest bardzo powszechny, według szacunków specjalistów aż 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn zaraziło się lub zarazi się nim wciągu swojego życia. W zdecydowanej większości przypadków układ odpornościowy jest wstanie sobie z nim poradzić. U blisko 10% osób zakażonych wirus umiejscawia się na trwałe w organizmie, powodując stany zapalne nabłonka, które nieleczone prowadzą do rozwoju nowotworu. Wirus HPV je2st również niebezpieczny dla mężczyzn. W ich przypadku wywołuje przypadku raka odbytu, krtani, migdałków, oskrzeli, przełyku. 

Rak szyjki macicy- objawy

Nie bez przyczyny nazywany jest cichym zabójcą. We wczesnej fazie choroby nie daje żadnych objawów. Kiedy objawy zaczynają się pojawiać możemy mówić już o zaawansowanym etapie nowotworu.

Objawy szyjki macicy są często niespecyficzne i wiele kobiet nie zwraca na nie uwagi są to między innymi:

  • obfite upławy
  • ból podczas stosunku
  • ból w podbrzuszu
  • krwawienie po stosunku lub badaniu ginekologicznym
  • dłuższe i bardziej obfite niż zazwyczaj krwawienia miesięczne
  • krwawienie pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi
  • nietypowe krwawienie z pochwy
  • krwawienie po menopauzie

Rak szyjki macicy- diagnostyka

Raka szyjki macicy wykrywa się podczas badania cytologicznego, w którym lekarz pobiera wymaz z szyjki macicy. Cytologię wykonuje się nie wcześniej niż 4 dni po i nie później niż 4 dni przed miesiączką. W przypadku niesatysfakcjonującego wyniku cytologii pacjentka kierowana jest na badanie kolposkopowe. Podczas niego można zobaczyć zmiany na szyjce w powiększeniu. Następnym etapem jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Jego wyniki stanowią podstawę do rozpoznania i rozpoczęcia leczenia.

Rak szyjki macicy- leczenie

Metoda leczenia zależna jest od stopnia zaawansowania choroby, wieku kobiety, chorób współistniejących, kondycji ogólnej pacjentki. W przypadku kobiet planujących w przyszłości zajść ciążę oszczędza się chory organ, miejscowo usuwając zmiany nowotworowe. Dzieje się tak w zmianach przednowotworowych lub w przypadku zmian nienaciekających. Leczenie oszczędzające polega na zastosowaniu takich metod, jak konizacja czyli wycięcie zmienionych chorobowo tkanek ścian szyjki macicy. Bardziej radykalne metody leczenia z wycięciem macicy z przydatkami i węzłami chłonnymi stosuje się, gdy nowotwór osiągnął stadium do IIA. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana stosuje się radioterapię i chemioterapię.