Łupież pstry- czym jest? jak go leczyć?

Łupież pstry to infekcja grzybicza skóry wywołana przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia. Jego charakterystycznym objawem są  różowe lub brunatne plamy pojawiające się na ciele głównie na dekolcie, szyi i tułowiu. Choroba najczęściej dotyka ludzi w młodym wieku głównie nastolatków, jednak zdarzają się także przypadki zakażeń wśród dzieci i osób starszych. Dowiedz się skąd bierze się łupież pstry i jak go skutecznie leczyć. Łupież pstry- czym jest? jak go leczyć?

Czym jest łupież pstry?

Jest to powierzchniowa choroba grzybicza spowodowana nadmiernym rozrostem grzybów z rodzaju Malassezia na skórze( głównie gatunku furfur). Są to grzyby naturalnie bytujące na ludzkiej skórze, jednak w wyniku ich nadmiernej kolonizacji w niektórych przypadkach dochodzi do zajęcia zewnętrznej warstwy rogowej naskórka. Ich namnażaniu sprzyja przede wszystkim wysoka temperatury i wilgotność powietrza. Łupież pstry występuje u ludzi na całym świecie, ale najbardziej narażeni są mieszkańcy regionów tropikalnych. Według statystyk choruje tam około 40% populacji. W Europie schorzenie to dotyczy jedynie około 1-4% populacji. Łupież pstry dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, głównie ludzi młodych w wieku dojrzewania.

Oprócz wysokiej temperatury i zwiększonej wilgotności powietrza do jego rozwoju przyczyniają się również:

Oprócz czynników środowiskowych i genetycznych predyspozycji, do rozwoju łupieżu pstrego mogą przyczyniać się: 

  • obniżona odporność organizmu,
  • dieta bardzo uboga w witaminy i minerały,
  • nieodpowiednia higiena osobista,
  • zaburzenia hormonalne, 
  • cera skłonna do nadmiernego przetłuszczania się,
  • nadmierna potliwość ciała,
  • wzmożona czynność gruczołów łojowych,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Łupież pstry- objawy

Zakażenie grzybami z rodziny Malassezia furfur można podzielić na dwie frazy. W początkowym okresie stwierdza się brunatne plamy o dość nieregularnym kształcie. Plamy mają tendencję do złuszczania się. W późniejszym okresie w miejscu ognisk zakażenia powstają odbarwienia. Zmiany najczęściej powstają na dekolcie, szyi i tułowiu. Bardzo często pacjentom dokucza również bardzo uporczywy świąd i pieczenie, występujące w okolicy zmian skórnych. 

Łupież pstry- jak wygląda leczenie?

Grzyby z rodzaju Malassezia wykazują zdolność do szybkiego namnażania, dlatego leczenie powinno się rozpocząć tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów zakażenia . Wówczas najczęściej wystarczające są leki o działaniu przeciwgrzybiczym w postaci maści, kremów, żelów czy emulsji wzmacniających płaszcz ochronny naskórka. W sytuacji kiedy łupież pstry pojawia się na skórze głowy stosuje się szampony przeciwłupieżowe (m.in. zawierające ketokonazol lub ekonazol). Jeśli natomiast objawy łupieżu pstrego mają już charakter zaawansowany stosuje się leki doustne. Są to preparaty, które podobnie jak maści, kremy i szampony zawierają substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. 

Należy pamiętać, że jest do choroba, która bardzo często nawraca i przeważnie leczenie nie kończy się od razu po ustąpieniu objawów. Osoby z tendencją do nawracania łupieżu pstrego powinny profilaktycznie stosować preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym.