Problemy z oczami powikłaniem cukrzycy – co musisz wiedzieć?

Cukrzyca to choroba metaboliczna przewlekła, która wynika z nieprawidłowego zaburzenia i działania insuliny, czyli hormony produkowanego przez trzustkę. Nieleczona bądź źle leczona cukrzyca może powodować wiele różnych powikłań. Problemy z oczami i choroby oczu są częstymi powikłaniami cukrzycy. Sprawdź jakie to choroby oraz jak im zapobiegać i jak leczyć.

problemy z oczami

Jakie są typy cukrzycy?

Jest kilka typów cukrzycy, w tym dwa typy są najpopularniejsze. Cukrzyca typu 1 dotyczy około 20% chorych, nie można jej zapobiec, ale można ją leczyć za pomocą podawania insuliny, odpowiedniej diety oraz aktywnego trybu życia. Cukrzyca typu 2 już wynika z nieprawidłowego trybu życia, braku kontroli poziomu glukozy we krwi. Ten typ cukrzycy leczy się za pomocą diety, wysiłku fizycznego, leków przeciwcukrzycowych oraz w dalszym etapie podawaniu insuliny.

Cukrzycowe problemy z oczami – dlaczego się pojawiają?

Podniesiona glukoza we krwi wpływa negatywnie na wiele narządów. Problemy z oczami wynikące z cukrzycy mogą prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Duża część tych problemów wynika z braku bieżących kontroli wzroku pacjenta chorego na cukrzycę. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Trzustka chorej osoby źle syntetyzuje insulinę a insulina umożliwia glukozie wnikanie do komórek. Jeśli insuliny nie ma to ilość glukozy drastycznie wzrasta i powoduje uszkodzenie tkanek. Cukrzycowe problemy z oczami pojawiają się ponieważ wysoki poziom glukozy we krwi powoduje uszkadzanie naczyń krwionośnych siatkówki. Uszkodzenia takie powstają również w okresie przedcukrzycowym.

Najczęstsze problemy z oczami spowodowane cukrzycą to: retinopatia cukrzycowa, zaćma, jaskra, obrzęk plamki żółtej.

Retinoparia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie naczyń krwionośnych, które przenoszą krew do siatkówki oka. Osłabione naczynia krwionośne słabną przez co przeciekają do siatkówki. Powoduje to obrzęk, który powoduje niewyraźne widzenie. Powstają blizny, przez co wnętrze oka jest nieprzejrzyste i światło nie może prawidłowo docierać do siatkówki.

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej

Plamka żółta to jedna z części siatkówki. Zwyrodnienie plamki żółtej to jedna ze składowych retinopatii. Wokół plamki żółtej gromadzi się płyn który powoduje stan zapalny. Zgromadzony płyn powoduje stopniowe uszkadzanie nerwu wzrokowego. W trakcie cukrzycy zmiany pojawiają wielokrotnie szybciej niż u zdrowych osób.

Zaćma

Zaćma to choroba głównie dotykająca osób starszych i związana jest z procesem starzenia. Soczewka oka staje się matowa przez co widzenie staje się coraz mniej wyraźne. U osób z cukrzycą zaćma rozwija się wiele lat wcześniej niż u zdrowych ludzi.

Kiedy kontrolować wzrok?

Jeśli chorujesz na cukrzycę bądź na stan przedcukrzycowy to warto systematycznie pojawiać się na kontrolach u okulisty. Retinopatię cukrzycową można leczyć za pomocą kortykosteroidów, które zmniejszają obrzęk plamki.