Udar mózgu u kobiet – czynniki zwiększające ryzyko
Czy wiesz, że udar mózgu u kobiet występuje częściej niż u mężczyzn? 2 na 3 osoby, których dotknął udar mózgu to właśnie kobiety. Statystyki pokazują, że kobiety częściej umierają na udar mózgu niż na raka piersi. Dlatego tak ważne jest, by dbać o profilaktykę oraz zdrowy styl życia, by zapobiegać wielu chorobom potencjalnie śmiertelnym w tym również udarom.
Udar mózgu u kobiet – czynniki zwiększające ryzyko
U kobiet występuje wiele czynników, które zwiększają ryzyko udaru mózgu. Większość z nich dotyczy tylko i wyłącznie jednej płci, dlatego właśnie kobiety powinny zwracać na nie szczególną uwagę.
Leczenie hormonalne w trakcie menopauzy
W czasie menopauzy kobiety starają się zmniejszyć dolegliwości za pomocą terapii hormonalnych. Niestety mogą mieć one powikłania w postaci zwiększonego ryzyka udaru mózgu. Również w młodszym wieku długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko chorób.
Nadciśnienie jako przyczyna udaru mózgu u kobiet
Jest spora grupa osób, które nie mają zdiagnozowane nadciśnienia, bądź mimo diagnozy bagatelizują ją. Niestety bardzo częstym powikłaniem nieleczonego nadciśnienia jest właśnie udar mózgu. Należy pamiętać o regularnym mierzeniu ciśnienia, nie tylko w sytuacjach złego samopoczucia, ale również kontrolnie, gdy czujemy się dobrze. Ciśnieniomierz powinien znajdować się w każdym domu, to nie jest duży koszt a może uratować życie.
Nadwaga i otyłość
To kobiety częściej chorują na otyłość a dodatkowo częściej są obciążone otyłością brzuszną, która jest najbardziej szkodliwa dla narządów wewnętrznych. Waga w normie znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na udar mózgu. Koniecznie zadbaj o prawidłową masę ciała za pomocą zdrowej diety i odpowiedniej dawki ruchu.
Migrenowe bóle głowy
Migreny są głownie domeną kobiet, u mężczyzn są spotykane bardzo rzadko. Neurolodzy ostrzegają, że silne migreny mogą być połączone z niedokrwistością bądź wylewami mózgowymi. Jeśli często miewasz migreny, ale czasem mają one inny, intensywniejszy przebieg warto sprawdzić czy to nie objaw udaru mózgu.
Okresowe badania krwi jako profilaktyka
Objawami przepowiadającymi udar mózgu u kobiet, które można wyczytać z podstawowych badań krwi są m. in. podwyższony poziom trójglicerydów, cholesterolu oraz podwyższona ilość czerwonych krwinek. Pamiętaj by raz w roku zrobić kontrolne badanie krwi, które pomoże zauważyć również wiele innych chorób na ich początkowym poziomie.
Udar mózgu u kobiet – czy da się go uniknąć?
Niestety większości chorób nie da się całkowicie uniknąć. Można jednak minimalizować ryzyko a poprzez kilka zasad dnia codziennego można nawet wyeliminować ryzyko dolegliwości sercowo – naczyniowych.
Najważniejsze rady, by uniknąć poważnych chorób:
- dbaj o swoje zdrowie psychiczne, minimalizuj ilość stresu,
- jeśli palisz, rzuć palenie!
- dbaj o odpowiednią ilość ruchu i wagę w normie,
- pamiętaj o okresowych kontrolach u lekarza rodzinnego, kontroluj poziom ciśnienia we krwi.