Zauważyłaś pleśń w doniczce? Przepis na środek grzybobójczy

Każdy miłośnik kwiatów doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile troski i czasu potrzebują rośliny. Odpowiednie nawożenie, przesadzanie, podcinanie czy podlewanie to jedynie połowa sukcesu. Żeby domowe rośliny jak najdłużej cieszyły nasze oczy należy również zabezpieczyć je przed szkodnikami. Jednym z najgroźniejszych szkodników z jakimi do czynienia mogą mieć twoje rośliny doniczkowe jest pleśń jaka pojawia się na powierzchni ziemi. Poznaj najlepszy sposób na pozbycie się pleśni w doniczce. Zauważyłaś pleśń w doniczce? Przepis na środek grzybobójczy.

Pleśń w doniczce- Dlaczego powstaje?

Pleśń pojawia się na powierzchni ziemi, jest to biały nalot. Najczęściej zaczyna się formować na brzegach, ale z czasem opanowuje całą powierzchnię ziemi w doniczce. Przyczyną jej powstawania jest duża wilgotność podłoża, dość wysoka temperatura w pomieszczeniu, brak światła oraz zbyt duża wilgotność powietrza. Najbardziej sprzyjających czas do jej powstawania to okres jesienno-zimowy.

Pleśń w doniczce- Dlaczego należy z nią walczyć?

Jeżeli myślisz, że jedyną wadą pleśni jest nieetyczny wygląd to jesteś w wielkim błędzie. Pleśń to wielki wróg twoich roślin doniczkowych. Przede wszystkim zabiera im wodę oraz składniki mineralne z powierzchni ziemi, często strzępki pleśni przerastają w głąb podłoża i mogą powodować więdnięcie i zamieranie rośliny. W sytuacji kiedy pleśń rozrośnie się po całej powierzchni ziemi utrudnia cyrkulację wody co może skutkować gniciem korzeni rośliny.

Pleśń w doniczce- Domowy specyfik grzybobójczy

W pozbyciu się pleśni w doniczce pomoże bardzo dobrze znana wszystkim przyprawa kuchenna czyli cynamon. Poza swoim cudownym smakiem ma również właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Stosowanie cynamonu jest banalnie proste wystarczy raz na 2-3 tygodnie wysypać trochę przyprawy na wierzch ziemi. Terapie stosujesz do momentu aż cała pleśń zostanie usunięta.

Innym sposobem zastosowania cynamonu jest przygotowanie specyfiku grzybobójczego z dodatkiem aspiryny. Aspiryna wspomoże wzrost rośliny. Do przygotowania środka grzybobójczego potrzebujesz 1/2 litra wody, 2 tabletki aspiryny oraz 1 łyżkę cynamonu około 10 gram. Przygotowanie jest bardzo proste wystarczy, że do butelki lub konewki wlejesz 1/2 litra wody, dodasz 2 sztuki zmiażdżonej aspiryny i następnie wsypiesz 1 łyżkę cynamonu. Wszystko musisz dokładnie ze sobą wymieszać. Następnie przygotowaną mieszankę odstaw na 12 godzin. Przygotowanym środkiem podlewaj swoją roślinę raz na 2 tygodnie.