Piasek w nerkach- objawy oraz domowe sposoby leczenia

Piasek w nerkach to potoczna nierozpuszczonych substancji, które odkładają się w postaci kryształków nerkach, przede wszystkim w miedniczce nerkowej i moczowodach. Z czasem nie leczony piasek nerkowy może doprowadzić do powstania kamieni nerkowych. Gromadzące się w nerkach kamienie nerkowe mogą doprowadzić do zakażenia dróg moczowych, kolki nerkowej, wodonercza, problemów z nerkami, a w niektórych przypadkach wiąże się z koniecznością usunięcia jednej albo nawet obydwu nerek. Piasek w nerkach warto leczyć jak najszybciej zanim zaczną się formować kamienie nerkowe. W walce z piaskiem w nerkach skuteczne jest domowe leczenie, zmiana nawyków żywieniowych i zmiana stylu życia. Piasek w nerkach- objawy oraz domowe sposoby leczenia.

Czym jest piasek w nerkach

Piasek w nerkach to niewielkie złogi substancji, których stężenie w moczu jest zbyt wysokie, by mogły się rozpuszczać. Zamiast zostać wydalone z organizmy wraz z moczem odkładają się w nerkach.

Powstawaniu piasku w nerkach sprzyja:

  • dieta bogata w białko odzwierzęce
  • wypijanie zbyt małej ilości płynów
  • choroby: nadczynność przytarczyc, kwasica cewkowa, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny
  • przyjmowanie niektórych leków: hormonów tarczycy, witaminy D, suplementów wapnia oraz kortykosteroidów
  • częste zakażenia układu moczowego
  • zaburzenia przemiany materii i obecność, w dużym stężeniu, promotorów krystalizacji, m.in. kwasu szczawiowego, kwasu moczowego (np. w dnie moczanowej) i cystyny,

Piasek w nerkach- objawy

Piasek w nerkach można zaobserwować podczas oddawania moczu. Rozwija się bezobjawowo do czasu, aż w nerkach powstaną z niego kamienie nerkowe. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero z objawami kolki nerkowej. Czyli bardzo silny, kłujący ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do dolnej części brzucha i krocza, bolesne parcie na pęcherz, jednak chory oddaje mało moczu lub w ogóle nic, piekący ból przy oddawaniu moczu i przerywany strumień moczu, mocz zabarwiony krwią. Oprócz tego może pojawić się również gorączka, nudności i wymioty. Wykrycie piasku w moczu możliwe jest przez badanie ogólne moczu lub w czasie badania USG jamy brzusznej.

Piasek w nerkach- leczenia

Jak leczyć piasek w nerkach? Przede wszystkim należy pić dużo wody mineralnej. Minimum 2,5 do nawet 3 litrów na dobę. Najlepiej wypić 2-3 szklanki wody przed samym snem. Picie wody spowoduje, że będziesz oddawać więcej moczu, a to przyśpieszy eliminację z nerek złogów. Oprócz picia wody warto również zmienić swoją dietę, przede wszystkim zrezygnować z posiłków zawierających białko zwierzęce, szpinak, rabarbar, szczaw, kawa oraz herbata( produkty bogate w szczawiany, które sprzyjają powstawaniu piasku i kamieni w nerkach), cukier i sól.

Warto też sięgnąć po moczopędne napary takie jak z liści i korzenia pokrzywy, mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, pietruszki, liści brzozy, czarnego bzu. Napary działają moczopędnie co będzie sprzyjać eliminacji z organizmu piasku i kamieni nerkowych.