Pierwsze objawy raka jelita grubego- Tych symptomów nie bagatelizuj

Rak jelita grubego to drugi po raku piersi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Zarazem jest również najpóźniej diagnozowanym ze wszystkich rodzajów nowotworów. Pierwsze objawy nowotworu jelita grubego są mało charakterystyczne, bardzo łatwo można je pomylić z innymi schorzeniami jamy brzusznej. Rak jelita grubego wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny. Dowiedź się jakie są najczęstsze pierwsze objawy raka jelita grubego? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Pierwsze objawy raka jelita grubego- Tych symptomów nie bagatelizuj.

Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego

W grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego są przede wszystkim osoby u których w najbliższej rodzinie został wykryty ten rodzaj nowotworu( według statystyk jest to około 30% wszystkich zachorowań), a także osoby chore na chorobę Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, osoby palące papierosy, nadużywające alkohol, osoby z nadwagą, osoby z polipami w jelicie grubym oraz osoby powyżej 50 roku życia.

Wczesne objawy raka jelita grubego

Nowotwór jelita grubego bardzo często we wczesnym stadium nie żadnych objawów. Dlatego między innymi śmiertelność w przypadku jego wystąpienia jest tak wysoka. Jeżeli objawy się pojawiają to są bardzo mało charakterystyczne i często są mylone z niestrawnością lub z zatruciem pokarmowym. Pierwszymi objawami raka jelita grubego jest częsty ból brzucha, częstsze niż wcześniej wzdęcia oraz naprzemienne biegunki i zaparcia, niektóre osoby skarżą się również na uczucie niepełnego wypróżnienia. Najbardziej charakterystycznym dla tego nowotworu jest pojawienie się krwi w stolcu. W późniejszym etapie choroby pojawia się również pogorszenie samopoczucia, ciągłe uczucie zmęczenia, brak apetytu, osłabienie oraz niewyjaśniona nagła utrata wagi. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby może wydalany stolec może zmieniać kształt i wygląd, staje się zbity, ołówkowaty. Ma to związek z postępującym zwężeniem światła jelita zajętego przez nowotwór.

Rak jelita grubego- Jak zapobiegać

Przede wszystkim należy wykonywać regularne badania profilaktyczne. Wcześnie wykryty nowotwór jest w 100% wyleczalny. Pierwszą kolonoskopię należy wykonać po ukończeniu 50. roku życia, a potem powtarzać badanie co 10 lat. Jeśli jednak w rodzinie był wykryty przypadek tej choroby, zaleca się rozpocząć badania już po przekroczeniu 40 roku życia i wykonywać je co 5 lat.

Jak zapobiegać? Zrezygnować z czynników jakie zwiększają szanse na zachorowanie. Czyli zmiana diety na lekkostrawną( przede wszystkim zrezygnować z tłustych posiłków zawierających czerwone mięso), zmiana trybu życia na bardziej aktywniejszy. Całkowite zrezygnowanie z takich używek jak alkohol oraz nikotyna oraz wprowadzenie badań profilaktycznych.