Poznaj wczesne objawy raka płuc- Jak rozpoznać początek raka płuc

Rak płuc to najczęstszy złośliwy nowotwór występujący na świecie. W samej Polsce co roku diagnozuje się 22 tysiące nowych przypadków. Wczesne objawy nowotworu płuc bardzo często są bagatelizowane i przeważnie mylone ze zwykła infekcją. Tymczasem jeżeli choroba zostanie późno zdiagnozowana szanse na wyleczenie będą niemal zerowe. Jak zatem rozpoznać objawy nowotworu płuc we wczesnym stadium choroby? Poznaj wczesne objawy raka płuc- Jak rozpoznać początek raka płuc.

Poznaj wczesne objawy raka płuc- Jak rozpoznać początek choroby

Rak płuc według statystyk zarówno Polskich jak i również statystyk z reszty krajów Unii Europejskiej jest jednym z najczęściej występujących nowotworów oraz także niestety najgorzej roku rokujący. Aż 30% zachorowań na raka płuc kończy się śmiercią. Główną przyczyną jest późna diagnoza i za późne wdrożenie leczenia. Wielu pacjentów zgłaszających się z zaawansowanym stadium raka płuca nie kwalifikuje się bowiem do operacji. Wczesne objawy są bardzo mało charakterystyczne i bardzo często mylone z infekcją lub lekceważone i tłumaczone jako efekt uboczny palenia papierosów. Chociaż wczesne objawy raka płuc mogą być niespecyficzne, to na niektóre symptomy należy zwrócić szczególną uwagę. Wystąpienie jednego lub kilku ze wskazanych poniżej objawów powinno cię skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Wczesne objawy raka płuc

Najczęstszym objawem raka płuc jest męczący i nieustępujący kaszel. Objaw ten powinien cię zaniepokoić w sytuacji kiedy kaszel trwa dłużej niż 2-3 tygodnie lub kiedy kaszlowi towarzyszy odksztuszanie wydzieliny, a szczególnie jeżeli w wydzielinie znajduje się krew. Innym bardzo częstym objawem jest niezanikająca chrypka. Chrypka jakiej nie towarzyszą inne objawy chorobowe takie jak na przykład gorączką czy katar powinna być skonsultowana z lekarzem. Świszczący oddech i duszności pojawiają się u połowy osób zgłaszających się do lekarzy z podejrzeniem nowotworu. Rak płuca może powodować zwężenie jednego z głównych oskrzeli lub tchawicy, czego skutkiem jest powstanie szczególnego typu świszczącego dźwięku. O nowotworze płuc może również świadczyć nagła i niewyjaśniona utrata wagi wynosząca średnio ok. 6 kg – objaw ten pojawia się nawet u połowy osób chorych na raka płuc.

Utracie wagi bardzo często również towarzyszy uczucie chronicznego zmęczenia. Do wczesnych objawów raka płuc zalicza się również zespół żyły głównej górnej polegający na wystąpieniu obrzęku twarzy i szyi, poszerzenia żył powierzchownych klatki piersiowej i szyi, i zaczerwienienia twarzy. W późniejszym etapie choroby u większości chorych pojawia się również ból odczuwany w klatce piersiowej i okolicach barku. Ból klatki piersiowej jest efektem naciekania komórek nowotworowych na ściany klatki piersiowej, niekiedy również na żebra oraz kręgosłup. Późnym stadium choroby pojawia się tak zwane krwioplucie( odkrztuszanie wydzieliny z krwią lub odkrztuszanie krwi). Objaw ten najczęściej wskazuje na rozwój złośliwego nowotworu w klatce piersiowej.