Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw bardzo poważnej choroby!

Konieczność częstego oddawania moczu w w ciągu nocy znacząco pogarsza jakość snu oraz bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia.  Nykturia, bo o tę przypadłości mowa, często jest wynikiem spożywania nadmiernej ilość płynów przed snem, może być również objawem wielu chorób m.in. układu krążenia, cukrzycy czy przerostem gruczołu krokowego, który występuje najczęściej u mężczyzn po 50. roku życia. Sprawdź, jakie są przyczyny częstego oddawania moczu w nocy i jak można temu zaradzić. Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw bardzo poważnej choroby!

Nykturia- co to takiego?

O nykturia( nokturia ) mówimy w sytuacji kiedy nocny sen jest przerwany przynajmniej 2 razy potrzebą oddawania moczu. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele, poczynając od błahych, takich jak spożywanie dużych ilości płynów przed snem( na przykład kawy lub herbaty), aż po poważne zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca, choroby nerek czy poważne choroby układu krążenia z nadciśnieniem na czele. Nykturia występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn( po 50 roku życia bardzo często sygnalizuje przerost gruczołu prostaty. Za normę uznaje się maksymalnie jednorazowe oddawanie moczu w ciągu nocy. Objaw ten ma miejsce nocą, ponieważ w długotrwałej pozycji leżącej dochodzi do lepszego ukrwienia nerek. O nykturii można mówić zarówno w przypadku niekontrolowanego jak i kontrolowanego wydalania moczu. Nykturia bardzo często pojawia się również w ciąży i jest wynikiem działania hormonów płciowych oraz ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy.

Przyczyny nykturii:

  • zaburzenia hormonalne np. cukrzycę, moczówkę prostą,
  • spożywanie dużej ilości płynów wieczorem, zwłaszcza zawierających kofeinę lub alkohol, które mają działanie moczopędne,
  • zakażenia dróg moczowych np. zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niewydolność nerek, 
  • zespół pęcherza nadreaktywnego, zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji, przerost prostaty, guzy pęcherza,  
  • choroby układu sercowo-naczyniowego – nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca lub wątroby, zespół metaboliczny, obrzęki, 
  • zaburzenia snu – obturacyjny bezdech senny, 
  • leki moczopędne,  
  • ciąża,
  • otyłość, dieta bogata w sól.  

Nykturia znacząco pogarsza jakość życia

Według przeprowadzonych badań 58 proc. chorych na nykturię przyznaje, że częste nocne wstawanie do łazienki jest główną przyczyną ich niewyspania oraz braku energii następnego dnia. 60 proc. z nich zdaje sobie sprawę z tego, że ta dolegliwość również bardzo negatywnie wpływa na jakość snu ich partnerek lub partnerów. Zwiększona częstość oddawania moczu w nocy znacząco obniża poziom energii w ciągu dnia i jest przyczyną złego samopoczucie. Z czasem pogarsza się koncentracja, maleją funkcje poznawcze, zmniejsza się wydajność pracy.

Leczenie nykturii

Leczenie tej przypadłości uzależnione jest od przyczyn, które ją spowodowały. Bardzo często wystarczy zrezygnowanie z wieczornej kawy czy herbaty, aby wszystko powróciło do normy. Jeżeli przyczyna choroby jest inna należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań krwi oraz moczu.

Wzmożone oddawanie moczu w nocy można leczyć:

  • poprzez podawanie antybiotyków w przypadku zapalenie pęcherza moczowego,
  • za pomocą insuliny (u cukrzyków typu I),
  • za pomocą operacji w chorobach gruczołu krokowego.