Nieprzyjemny zapach z pochwy- co go powoduje i jak się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach z pochwy jest bardzo kłopotliwym problemem wielu kobiet. Nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy może powodować dyskomfort społeczny, całkowicie zepsuć życie seksualne czy zepsuć relację z partnerem. Przypadłość ta wielu osobom mylnie kojarzy się z nieprawidłową higieną osobistą, niestety może oznaczać również problemy zdrowotne. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu dochodzącego z pochwy oraz jak sobie z nim radzić naturalnymi metodami. Nieprzyjemny zapach z pochwy- co go powoduje i jak się go pozbyć?

Co oznacza nieprzyjemny zapach z pochwy?

U zdrowej kobiety wydzielina z pochwy ma neutralny zapach, lekko kwaśny zapach (wynik obecności kwasu mlekowego) i zazwyczaj jest przeźroczysta. Jej kolor i zapach może delikatnie się zmieniać wraz z upływem cyklu miesiączkowego. W dni płodne zwiększa się ilość śluzu i staje się on rzadszy, a jego zapach mniej kwaśny. Zaniepokoić cię powinna sytuacja kiedy zapach zmienia się na silniejszy, wyrazisty, bardzo kwaśny oraz nieprzyjemny. Jeśli zauważysz taki objaw może to być oznaką infekcji bakteryjnych lub grzybicznej, które są bardzo częstym problemem dotyczącym kobiet. Co może oznaczać nieprzyjemny zapach z pochwy?

  • rybi zapach z pochwy – wskazuje na zakażenie bakteryjne, które nazywa się waginozą bakteryjną. Jest to zakażenie polegające na zaburzeniu równowagi pomiędzy pałeczkami kwasu mlekowego a bakteriami, które wywołują chorobę. Oprócz nieprzyjemnego rybiego zapachu charakterystyczne dla tej choroby są szaro-białe, wodniste upławy. Z czasem nieprzyjemne objawy nasilają się, szczególnie w czasie okresu. Oprócz nieprzyjemnego zapachu najczęściej pojawia się również świąd oraz pieczenie w okolicach miejsc intymnych.
  • kwaśny zapach z pochwy – jest to objaw zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Zakażeniu towarzyszą zielonkawe lub żółtawe obfite upławy, często o pienistej konsystencji;
  • drożdżowy zapach z pochwy – wskazuje na infekcję grzybiczą wywoływana przez drożdżaki z rodzaju Candidia albicans. Często do zakażenia drożdżakami dochodzi w momencie, po spadku odporności organizmu wywołanym chorobą czy antybiotykoterapią. Oprócz przykrego zapachu z pochwy w czasie zakażenia grzybiczego można zaobserwować grudkowate upławy najczęściej w białym kolorze, a także pieczenie, świąd oraz obrzęk miejsc intymnych.

Pamiętaj, aby każdy objaw, który cię zaniepokoi powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Gdy nieleczona infekcja intymna pochwy i sromu przejdzie w stan utajony, staje się bardzo niebezpieczną chorobą. Nie dając wyraźnych sygnałów, najczęściej atakuje szyjkę macicy, cewkę moczową i pęcherz. Jeśli zapalenie obejmie jajowody, powstają zrosty, które mogą utrudniać zajście w ciążę lub nawet doprowadzić do niepłodności.

Co jeszcze może oznaczać nieprzyjemny zapach z pochwy?

  • stosowanie różnych produktów podczas kontaktów intymnych,
  • suchość pochwy,
  • zmiany w gospodarce hormonalnej,
  • częste płukanki okolic intymnych,
  • niewłaściwa higiena intymna i rzadkie zmienianie wkładek i tamponów,
  • spożywanie niektórych produktów,
  • noszenie ciasnego lub wilgotnego ubrania,
  • brak równowagi flory bakteryjnej pochwy,
  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • przetoka odbytniczo-pochwowa,
  • rak szyjki macicy.

Naturalne metody leczenia nieprzyjemnego zapachu z pochwy

Kozieradka

Kozieradka zawiera niezbędne składniki odżywcze, które naturalnie regulują równowagę hormonalną. Co więcej, pomaga również unormować poziom pH w pochwie. Napar z kozieradki należy pić minimum 2 razy dziennie po filiżance do ustąpienia objawów.

Soda oczyszczona

Drugim bardzo skutecznym sposobem jest kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Aby przygotować taką leczniczą kąpiel, do wanny ciepłej, ale nie gorącej, wody, na 1 litr wody wsypujemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Trzeba pamiętać, aby kąpiel nie trwała dłużej niż 15 minut. Wykonujmy ją dwa razy w ciągu tygodnia. Możesz również wykonywać nasiadówki nad miską wypełnioną wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Zabiegi należy kontynuować do momentu ustąpienia objawów.

Olejek z drzewa herbacianego

Stosowanie olejku z drzewa herbacianego na skórę to skuteczny sposób na neutralizację nieprzyjemnego zapachu ciała. Ma on właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybicze. Do wykonania zabiegu musisz rozcieńczyć 2 łyżeczki olejku w 500mln ciepłej wody. Przygotowany płyn przez 5 minut wcieraj na zewnętrzne obszary pochwy. Po zabiegu dokładnie opłucz miejsca intymne. Zabieg powtarzaj codziennie.

Żel z kory dębu

Nie od dziś wiadomo, że kora dębu ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Żel do higieny intymnej z korą dębu pomoże więc nie tylko pozbyć się swędzenia i pieczenia, ale zadziała również na przyczynę problemu, jakim są grzyby i bakterie. Stosuje się go podczas kąpieli. Niewielką ilością żelu umyj miejsca intymne, następnie spłucz wodą.