Regeneracja wątroby- 6 naturalnych sposobów regenerację

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele, więc nic dziwnego, że powinniśmy o nią zadbać w szczególny sposób. Niestety nieprawidłowy styl życia większości z nas, zła dieta, przyjmowanie dużej ilości leków czy nadużywanie alkoholu obciążają ten narząd i znacząco utrudniają jej prawidłowe funkcjonowanie prowadząc jednocześnie do jej uszkodzenia. Chociaż wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne to i tak warto wspomóc ją w tych działaniach. Dowiedź się jakie są naturalne sposoby na oczyszczenie i zregenerowanie wątroby. Regeneracja wątroby- 6 naturalnych sposobów regenerację.

Regeneracja wątroby

Wątroba jest organem, który posiada bardzo dużą rezerwę czynnościową. Jak to rozumieć? Oznacza to, że nawet niewielki jej fragment jest w stanie zapewnić równowagę metaboliczną. Po usunięciu nawet 75% masy wątroby obserwuje się zachowaną jej funkcję. Drugą wyjątkową cechą wątroby jest zdolność do autoregeneracji. To z kolei oznacza, że w przypadku, gdy dojdzie do jej uszkodzenia, jest ona w stanie samodzielnie zregenerować uszkodzone komórki. Niestety proces ten nie przebiega szybko i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas jej regeneracji zależy oczywiści od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia jej uszkodzenia, ale również diety czy stylu życia.

Tak wielka zdolność regeneracji wątroby mogłaby oznaczać, że choroby wątroby nie powinny budzić naszych obaw. Niestety, tak nie jest, wiele jednostek chorobowych powoduje systematyczne, nieodwracalne uszkadzanie struktury komórek wątroby, aż po całkowitą niewydolność narządu. W tym ostatnim przypadku jedynym zabiegiem ratującym życie człowieka staje się przeszczep, który jest uzależniony od stanu ogólnego pacjenta, rodzaju choroby wątroby oraz znalezienia potencjalnego dawcy, a także dobrej odpowiedzi na przeszczepiony organ.

Naturalne sposoby regeneracji wątroby

Ostropest

To jeden z najpopularniejszych produktów wspomagających regenerację wątroby. Ostropest plamisty jest stosowany na całym świecie w leczeniu alkoholowego zapalenia wątroby, chorób wątroby (marskość wątroby) i wirusowego zapalenia wątroby. Roślina ta zawdzięcza swoje działanie sylimarynie (to aktywny kompleks flawonolignanów pozyskiwany z łupin nasiennych ostropestu plamistego).

Korzeń cykorii

Korzeń cykorii to produkt wykorzystywany od wieków jako skuteczne lekarstwo na wątrobę. Posiada zdolność oczyszczania krwi i optymalizuje pracę wątroby.

Karczochy

Karczoch zawiera cynarynę, która, zwiększa wytwarzanie żółci w wątrobie. Usprawnia to procesy oczyszczenia wątroby co ułatwia jej zregenerowanie.

Buraki

Nasze babcie dobrze wiedziały, że najlepszym produktem na wszelakie problemy z wątrobą są buraki. Regularne picie soku z buraków czy spożywanie surowych warzyw to skuteczny sposób na oczyszczenie wątroby.. Dzieje się tak za sprawą betainy – aminokwasu regulującego pracę komórek wątroby.

Kurkuma

Kurkuma to produkt znany ze swoich właściwości wspierających regenerację wątroby. Składniki zawarte w kurkumie, zwłaszcza kurkumina, przyczyniają się do jej działania żółciotwórczego. Żółć to substancja niezbędna do oczyszczania i prawidłowej pracy tego narządu.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski przede wszystkim usuwa toksyczne substancje z wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Ponadto to częsty środek wykorzystywany podczas leczenia chorób wątroby. Według badań przeprowadzonych przez koreańskich badaczy mniszek lekarski jest w stanie uchronić wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu oraz chemikalii.