Czy spożywanie mięsa z kurczaka wpływa na rozwój nowotworów?

Na przestrzeni ostatnich lat kurczak stał się najchętniej wybieranym mięsem przez Polaków. Z badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i  Gospodarki Żywnościowej wynika, że w 2017 r. roczna konsumpcja mięsa drobiowego wyniosła około 30 kg średnio na osobę i była wyższa  aż o 18 proc niż w 2011 roku. Niestety dla miłośników mięsa drobiowego nie mamy najlepszych wiadomości. Według najnowszych badań naukowców w Oxfordu regularne spożywanie kurczaka wpływa na występowanie trzech rodzajów raka. Czy spożywanie mięsa z kurczaka wpływa na rozwój nowotworów?

Za co cenimy mięso z kurczaka?- Mięso z kurczaka powoduje raka

Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie SuperDrob S.A wynika, że ponad 40% ankietowanych za główną zaletę dla, której wybiera drób wskazało szybkość oraz łatwość jego przygotowania, ponad 25% wskazało lekkostrawność oraz niskokaloryczność, niecałe 25% ankietowanych wskazało kwestie zdrowotne.

Negatywne konsekwencje zdrowotne spożywania kurczaka- Mięso z kurczaka powoduje raka

Osoby regularnie spożywające mięso z kurczaka zwiększa znacząco ryzyko zachorowania na czerniaka, raka prostaty oraz chłoniaka, tak twierdzą naukowcy z Oxford University w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfrodzie zbadali konsekwencje jedzenia kurczaka przez 475 tysięcy Brytyjczyków w wieku od 37 do 73 lat i monitorowali ich zdrowie w ciągu pięciu lat. Żaden z uczestników badań, nie miał w tamtej chwili zdiagnozowanego raka. Obserwacja wykazała, że u ponad 23 tysięcy uczestników zdiagnozowano w tym czasie nowotwory, a spożywanie kurczaka wiązało się z czerniakiem, rakiem prostaty i chłoniakiem nieziarniczym.

Światowe spożycie mięsa stale rośnie

Jak wynika z badań statystycznych, największe spożycie mięsa przypada na Stany Zjednoczone, Australię, Nową Zelandię oraz Argentynę. W tych krajach średnie roczne spożycie mięsa jest większe niż 100 kg na osobę. Z kolei najmniejsze spożycie mięsa odnotowano w Etiopii, Rwandzie i Nigerii, gdzie ten produkt spożywczy jest towarem luksusowym. W tych krajac.h roczne spożycie mięsa nie przewyższa 9 kg na osobę

Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podaje, że przeciętny Polak w ciągu roku 2021 roku spożył ok. 2,2 kg wołowiny, 30 kg drobiu, 20.5 kg wieprzowiny, 8,4 kg indyka i 12,92 kg ryb.