Jak obniżyć poziom kwasu moczowego- 6 naturalnych sposobów

Kwas moczowy to końcowym produktem przemiany puryn( zasad azotowych) w organizmie, który u w większości osób wydalany jest wraz z moczem. Jego podwyższony poziom może to prowadzić doprowadzić do dalszych problemów zdrowotnych, takich jak dna moczanowa. Kryształki kwasu moczowego odkładają się w stawach, najczęściej w dużym paluchu. Wysokie stężenie kwasu moczowego w organizmie może również doprowadzić do powstania kamieni nerkowych, a w konsekwencji niewydolności nerek. Dowiedź się jakie są naturalne sposoby na obniżenie poziomu kwasu moczowego. Jak obniżyć poziom kwasu moczowego- 6 naturalnych sposobów.

Czynniki, które mogą przyczynić się do wysokiego poziomu kwasu moczowego

 • dieta bogata w puryny (źródłem puryn w diecie są przede wszystkim mięso (głównie podroby, cielęcina, dziczyzna, indyk), ryby i owoce morza (śledzie, sardynki, pstrąg, małże), a także drożdże i niektóre rośliny strączkowe np. fasola, soczewica),
 • nadmierne spożycie alkoholu,
 • niewydolność nerek,
 • otyłość,
 • niedoczynność tarczycy,
 • predyspozycje genetyczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • cukrzyca, kwasica i inne choroby.

Sposoby na obniżenie poziomu kwasu moczowego

Dieta obniżająca poziom kwasu moczowego

Najlepszym sposobem na obniżenie poziomu kwasu moczowego w organizmie jest wprowadzenie, zdrowej i zbilansowanej diety. Główne zasady diety obniżającej poziom kwasu moczowego to:

 • ograniczenie pokarmów bogatych w związki purynowe( mięso (głównie podroby, cielęcina, dziczyzna, indyk), ryby i owoce morza (śledzie, sardynki, pstrąg, małże), a także drożdże i niektóre rośliny strączkowe np. fasola, soczewica),
 • regularne spożywanie posiłków (4-5 posiłków dziennie),
 • ostatni posiłek należy spożyć 3-4 godziny przed snem (ponieważ w nocy zwiększa się ilość kwasu moczowego zatrzymanego w organizmie),
 • wypijanie ok. 3 litrów płynów dziennie, najlepiej wody.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest jednym z produktów dzięki, którym obniżysz poziom kwasu moczowego w organizmie. Pomaga on między innymi przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu, dzięki tym własnościom działa przeciwzapalnie i przeciw-utleniająco. Łyżkę stołową octu jabłkowego należy rozcieńczyć w szklance wody, taką miksturę należy pić 2-3 razy dziennie.

Sok z cytrynyna kwas moczowy

Następnym sposobem obniżającym poziom kwasu moczowego jest picie soku z cytryny. Wyciśnij połowę cytryny do 200 ml ciepłej wody i pij codziennie rano na pusty żołądek.

Czereśnie, wiśnie, truskawki i jagody

Zawierają one flawonoidy, które zmniejszą stan zapalny i sztywność stawów. Jedź je regularnie po przynajmniej pół szklanki dziennie przez kilka tygodni, możesz również pić po szklance soku dziennie z tych owoców.

Soda oczyszczona

Napój z sody oczyszczonej jest jednym z najczęściej stosowanych domowych leków na dnę moczanową. Dzięki zasadowemu odczynowi pomaga obniżyć pH organizmu. Żeby go przygotować rozpuść pół łyżeczki sody oczyszczonej w szklance letniej wody Najlepiej pić codziennie szklankę tego napoju codziennie przed snem przez 2 tygodnie. Po 2 tygodniach terapii należy zrobić sobie tygodniową przerwę i następnie powrócić do leczenia.

Imbir

Według przeprowadzonych badań, imbir jest cennym źródłem związku chemicznego o nazwie 6-shogaol. Związek ten między innymi skutecznie redukuje stan zapalny powstały w wyniku nagromadzenia się kryształków kwasu moczowego.